BRATISLAVA. Ak niekto z určitých dôvodov dostane výpoveď, získa odstupné i mzdu za čas, čo mu plynie výpovedná lehota. Možné to však bude aj vtedy, ak sa zamestnanie skončí dohodou.
Zmenu prináša novela Zákonníka práce, ktorá nadobudne účinnosť 1. septembra.
Dnes možno zamestnancovi dať odstupné, ak dostal výpoveď preto, že by bol nadbytočným, vzhľadom na svoj zdravotný stav nemôže ďalej pracovať, alebo sa jeho zamestnávateľ ide zrušiť, alebo sa premiestňuje.
Ak so skončením zamestnania súhlasí, kým by sa mu nezačala výpovedná lehota, dostane odstupné, a to najmenej dva alebo tri svoje priemerné mesačné platy. Ak nesúhlasí, začne mu plynúť dvoj– alebo trojmesačná výpovedná lehota, za ktorú mu patrí mzda.
Odbory uspeli
O obnovu toho, čo prestalo platiť 1. júla 2003, keď sa zákonník vo veľkom rozsahu zmenil, sa zasadili odbory.
Právnik Peter Ondruška z Konfederácie odborových zväzov tvrdí, že odstupné je „nárok zamestnanca na 'určité odškodnenie' za to, že zamestnávateľ s ním skončí pracovný pomer z dôvodu, ktorý nespočíva v osobe zamestnanca“.
Vláda to presadila napriek nesúhlasu zástupcov zamestnávateľov. Takzvaný súbeh odstupného a výpovednej lehoty podľa nich povedie k zvýšeniu ich nákladov.
Napríklad organizácia COOP Produkt Slovensko napísala, že takáto zmena by zamestnávateľa diskriminovala a nebola by „v súlade so zásadou dobrých mravov. Na úpravu ďalšieho odstupného je priestor v kolektívnych zmluvách.“
Ďalšie zmeny
Ak zamestnanec nesmie ďalej pracovať pre pracovný úraz či chorobu z povolania, bude mu patriť najmenej 10-násobok jeho priemerného mesačného zárobku.
Osamelému zamestnancovi, ktorý sa stará o dieťa mladšie ako tri roky, bude možné dať výpoveď iba vtedy, ak ho odsúdili pre úmyselný trestný čin alebo istým spôsobom porušil pracovnú disciplínu.
Ak zamestnanec neprečká výpovednú lehotu, zamestnávateľ bude mať právo na jeden jeho zárobok, ak sa na tom dohodli v pracovnej zmluve.
Okamžité skončenie zamestnania
Aj po 1. septembri ostane v platnosti, že zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer iba vtedy, ak zamestnanec
bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin, alebo
závažne porušil pracovnú disciplínu.
Zamestnanec môže zamestnanie okamžite skončiť, ak
nemôže ďalej pracovať bez toho, aby nebolo vážne ohrozené jeho zdravie, a zamestnávateľ ho včas nepreradil na inú vhodnú prácu,
je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie, alebo
mu zamestnávateľ včas nevyplatil mzdu alebo náhradu mzdy a po novom ani cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť alebo náhradu príjmu pri dočasnej práceneschopnosti.
Zamestnávateľ môže dosiaľ okamžite skončiť pracovný pomer iba do jedného mesiaca odvtedy, čo sa o jednom alebo druhom dôvode dozvedel. Po novom - do dvoch mesiacov. Zamestnanec to naďalej môže urobiť iba do jedného mesiaca, čo sa o niektorom z dôvodov dozvedel.
Výpoveď daná zamestnávateľom
Zamestnanec môže dostať výpoveď, iba ak:
sa z organizačných dôvodov stane nadbytočným,
vzhľadom na svoj zdravotný stav nemôže ďalej pracovať,
už nespĺňa určité pracovné požiadavky,
sa jeho zamestnávateľ ide zrušiť alebo premiestňuje,
si nezačal „v primeranom čase“ uspokojivo plniť pracovné úlohy, na čo ho zamestnávateľ vyzval,
bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin, alebo
závažne porušil pracovnú disciplínu; pre menej závažné porušenie môže výpoveď dostať, ak ho na to zamestnávateľ včas upozornil.
V prvých štyroch prípadoch výpoveď môže dostať iba vtedy, ak
ho zamestnávateľ nemôže ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas, alebo
nie je ochotný prejsť na inú preňho vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol v tradičnom mieste, alebo - čo je nové - podrobiť sa predchádzajúcej príprave na túto (inú) prácu.