Sen o zjednotenom Iraku sa opäť viac vzdialil. Vládny kabinet začali bojkotovať ďalší piati ministri z frakcie prvého irackého premiéra po Saddámovi Husajnovi Ijáda Alláwího.
V irackej vláde tak už okrem ministra obrany, ktorý je sunnita, ale nie je členom žiadnej politickej strany, nesedia nijakí zástupcovia sunnitov.
To ešte viac utvrdzuje túto skupinu v pocite, že v novom Iraku nemá rovnaké miesto ako šiiti a Kurdi. Kríza znamená, že výstrahy tých, čo tvrdili, že Irak môže „položiť“ skôr nefungujúca politika ako zlá bezpečnosť, neboli až také nereálne.
Politické problémy sa navyše začínajú kopiť v čase, keď americká armáda s opatrným optimizmom naznačuje, že jej najnovšia taktika boja proti odboju začína fungovať.
Malíkí ich nepresvedčil
Sunnitskí ministri sa od tohto týždňa prestávajú zúčastňovať vládnych rokovaní, pretože sú nespokojní s tým, ako premiér a zástupca šiitov riešil, či skôr neriešil ich požiadavky.
Sunniti od premiéra Nurího Malíkího chceli väčšie zapojenie do rozhodovacieho procesu, lepšiu informovanosť aj viac snahy pomôcť sunnitským regiónom, ktoré údajne najviac trpia nedostatkom elektriny či pitnej vody. Rovnako požadovali prepustenie sunnitských väzňov držaných bez obvinení.
Sunniti boli v časoch Saddáma Husajna protežovanou náboženskou skupinou, čo im Kurdi a šiiti stále nevedia zabudnúť. Hoci ministri sú odhodlaní pokračovať v práci na svojich ministerstvách, to, že sa nebudú zúčastňovať rokovaní vlády podľa všetkého povedie k jej zablokovaniu.
Po minulotýždňovom odchode šiestich ministrov z inej sunnitskej frakcie - Národného frontu jednoty a dávnejšej rezignácii piatich členov kabinetu blízkych radikálnemu šiitskému klerikovi Muktadovi Sadrovi tak hrozí, že vláde bude chýbať kvórum potrebné na prijímanie niektorých dôležitých zákonov.