PRAHA. Štátny zástupca Arif Salichov včera oficiálne oznámil, že zastavil trestné stíhanie českého vicepremiéra Jiřího Čunka. Šéf koaličnej ľudovej strany, minister pre miestny rozvoj a súčasne senátor čelil podozreniu, že v roku 2002 prijal polmiliónový úplatok.
Salichov spochybnil dôveryhodnosť hlavnej svedkyne obžaloby, Čunkovej bývalej sekretárky Marcely Urbanovej. Žena tvrdí, že sa jej Čunek s úplatkom chválil. Mala však s Čunkom dlhodobý spor a podľa Salichova sa iba chcela pomstiť.
Za každú cenu dokázať vinu
V rozhovore pre server aktualne.cz Salichov tvrdí, že predchádzajúci vyšetrovatelia brali do úvahy iba dôkazy v Čunkov neprospech a ignorovali aj svedkov navrhovaných obhajobou. Odmieta, že stíhanie zastavil na politický tlak. „Dôkazy, ktoré by stačili na obžalobu, proste v spise neboli,“ tvrdí.
Vládni politici prijali rozhodnutie z úľavou. Budúci týždeň začne parlament rokovať o reformách Topolánkovej vlády.
Aby uspeli, sú potrebné hlasy všetkých koaličných poslancov a kauza Čunek koalíciu rozdeľovala. Premiér reagoval slovami, že bolo správne, keď napriek mediálnemu tlaku ctil vicepremiérovu prezumpciu neviny.
Vláda vraj má opäť pokoj na prácu. „Prezumpcia neviny platí pre nás všetkých, prezumpcia viny je zlá metóda,“ vyhlásil včera aj Čunek. Celý čas tvrdil, že je nevinný, a odmietal odstúpiť z funkcií.
„Špekulácie o obchode 'hlasy ľudovcov za reformu, amnestia pre Čunka' dostali reálnu podobu,“ oponoval predseda opozičných sociálnych demokratov Jiří Paroubek. Údajné zasahovanie vlády do práce justície označil za útok na demokraciu.
Čunkovo stíhanie môže obnoviť najvyššia štátna zástupkyňa Renáta Vesecká. Tým by však priznala vlastnú chybu. Práve ona pred dvoma mesiacmi náhle prípad vzala predchádzajúcemu prokurátorovi a poverila ním Salichova.
Vojna prokurátorov
Čunkovo stíhanie začal a pred Salichovom dozoroval přerovský štátny zástupca Radim Obst. Čunkovi zástancovia tvrdili, že je zaujatý a že pracoval pred rokom 1989 pre ŠtB.
Vývoj kauzy určite neprospeje povesti českej justície. Bude musieť vysvetliť, ako mohli dve skupiny vyšetrovateľov a prokurátorov na základe rovnakého spisu a dôkazov dospieť k opačným záverom. A vyvrátiť, že aspoň jeden z nich konal na politickú objednávku.
Pozastavenie stíhania navyše nevyvracia pochybnosti okolo Čunka. Vicepremiér napríklad vierohodne nevysvetlil, kde vzal pol milióna korún, ktoré si v roku 2002 uložil na účet. Nevysvetlil ani pôvod iných vysokých súm, ktorými jeho rodina disponovala.
Pochybnosti vyvoláva, že sa Salichov stretol s Topolánkovým poradcom, exministrom spravodlivosti Pavlom Němcom. Ten na úrad vlády prišiel krátko pred tým, ako Salichov prípad dostal.
Kauza Čunek
Rok 2002: vsetínsky starosta Jiří Čunek mal podľa exsekretárky vziať úplatok pol miliona korún. Z účtu údajne uplácajúcej firmy vybrali 499-tisíc českých korún tri dni pred tým, ako si Čunek 497-tisíc korún uložil na svoj účet
November 2006: Čunek sa stal senátorom a predsedom ľudovcov. Polícia vyšetruje oznámenie, že vzal v roku 2002 úplatok.
Január 2007: Čunek sa stal ministrom pre miestny rozvoj a vicepremiérom. Polícia požiadala senát, aby ho zbavil imunity.
Február 2007 : Čunka obvinili z korupcie.
Jún 2007: najvyššia štátna zástupkyňa prípad tesne pred vznesením obvinenia pridelila inému prokurátorovi.
Včera: nový štátny zástupca oznamuje zastavenie stíhania.