BRATISLAVA. Podľa návrhu zákona o sociálnom poistení by v dozornej rade poisťovne mali byť traja zástupcovia ministerstva práce a len jeden zástupca rezortu financií. V súčasnosti v nej majú oba rezorty po dvoch zástupcoch. „S navrhovaným znením nesúhlasíme a žiadame ho vypustiť. Rozpočet Sociálnej poisťovne je významnou súčasťou verejných financií, pričom zodpovednosť za pozitívny vývoj deficitu verejných financií má predovšetkým ministerstvo financií,“ napísalo ministerstvo financií vo svojich pripomienkach.
Ministerstvo práce denníku SME včera do uzávierky neposlalo odpoveď na otázku, prečo takúto zmenu navrhlo.
Predsedníčkou dozornej rady poisťovne je zo zákona ministerka práce Tomanová. Zároveň štát vykonáva dohľad nad činnosťou Sociálnej poisťovne cez ministerstvá práce a financií.
Hovorca rezortu financií Miroslav Šmál nevedel povedať, prečo ministerstvo práce takúto zmenu navrhlo. „Táto problematika bude predmetom politickej diskusie,“ povedal Šmál.
Ministerstvo financií požiadalo rezort práce aj o doplnenie ekonomických a finančných dosahov navrhovaných dôchodkových zákonov. Požaduje napríklad vyčíslenie zvýšených výdavkov Sociálnej poisťovne, keďže Tomanovej rezort navrhuje predĺžiť dôchodkové poistenie z 10 na 15 rokov.
Ministerstvo práce nám včera neodpovedalo ani na otázku, kedy bude mať prepočty pre rezort financií hotové.
Podľa Šmála si ministerstvo financií robí vlastný prepočet dosahov navrhovaných zmien. „Mal by byť hotový vo veľmi krátkom čase.“
Ministerka Tomanová presadzuje aj to, aby strategické zámery Sociálnej poisťovne schvaľovala už len vláda, a nie aj Národná rada, ako je to v súčasnosti.
O ročnej odmene pre generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne má podľa návrhu rozhodovať už len dozorná rada, a nie aj vláda. Ide pritom o odmenu do výšky 12-násobku mesačnej mzdy riaditeľa, pričom jeho mesačná odmena jej šesťnásobkom priemernej mzdy za minulý rok. Za tento rok môže odmena dosiahnuť 1,35 milióna korún.
Čo navrhuje rezort práce:
Návrh strategických zámerov činnosti Sociálnej poisťovne má schvaľovať už len vláda, a nie aj Národná rada, ako je to v súčasnosti.
Ročnú odmenu pre riaditeľa Sociálnej poisťovne má schvaľovať len dozorná rada, a nie vláda.
Zasadnutia dozornej rady má byť najmenej raz za kalendárny štvrťrok, a nie raz za mesiac.
Výročnú správu Sociálnej poisťovne má jej riaditeľ predkladať už len dozornej rade poisťovne, a nie aj vláde a parlamentu.
V dozornej rade sa má posilniť zastúpenie ministerstva práce na úkor ministerstva financií.
Autor: of