BRATISLAVA. Slováci vracajúci sa z dovoleniek alebo iných ciest z krajín mimo Európskej únie majú často možnosť ušetriť väčšiu sumu peňazí. A to tak, že si uplatnia nárok o vrátenie dane z pridanej hodnoty (DPH), ktorú za tovar zaplatili v cudzine.
Podmienky vrátenia DPH určujú predpisy danej krajiny, kde si človek tovar zakúpi. Pri dovoze hodnotných vecí ako napríklad šperkov, krištáľu alebo iných cenností a sadzbách DPH pohybujúcich sa okolo 20 percent môže úspora dosahovať väčšie sumy. V rámci krajín EÚ o takéto navrátenie DPH žiadať nemožno.
Čo treba urobiť
Podmienky na vrátenie DPH sa v detailoch líšia podľa jednotlivých krajín, spravidla však treba dodržať nasledujúci postup. Sumu v hodnote DPH tovaru vo väčšine prípadov kupujúcemu vracia predajca. Tomu treba predložiť doklad o zakúpení tovaru spolu s potvrdeným tlačivom o vývoze tovaru z krajiny. Tlačivo kupujúcemu poskytne predajca. Pečiatkou ho neskôr opatrí colník v krajine nákupu pri odchode z nej.
Väčšina krajín poskytujúcich možnosť vrátenia DPH turistom určuje aj časový limit, koľko dní po nákupe sa musí tovar vyviezť. Takisto treba počítať s minimálnou sumou, za ktorú treba tovar kúpiť, aby mohla byť DPH vrátená. Minimálna suma sa vo väčšine štátov vzťahuje na tovar zakúpený v jednom obchode a v jeden deň. Teda kumulovať tovar kúpený počas celého pobytu na viacerých miestach nie je možné.
Použiť agentúru?
Vybaviť náležitosti pre vrátenie DPH môžete samostatne alebo môžete využiť služby špecializovaných spoločností. Obidvoje má svoje výhody a nevýhody. Ak sa odhodláte konať sám, nebudete musieť externej firme platiť poplatok za vybavenie a dostanete celú sumu vrátenej dane. Nevýhodou je, že na vyzdvihnutie vrátenej sumy musíte znova navštíviť predajcu, čo často z praktických dôvodov nie je možné. Potrebné doklady mu môžete predložiť aj poštou a sumu od neho získať bankovým prevodom. Poplatky za bankové prevody môžu však niekedy želateľné úspory o čosi znížiť.
Pri využití externej firmy treba za jej služby zaplatiť, čo je základná nevýhoda takejto voľby. Spoločnosti stanovujú poplatky spravidla pomerovými číslami k vrátenej dani. Povedzme, keď je v krajine, z ktorej žiadate vrátiť DPH, jej sadzba určená na 18 percent, firma vám vráti napríklad 14 percent. Výhodou je, že nemusíte navštevovať predajcu, firma vám doručí peniaze domov. Nebude od vás vyžadovať žiadne poplatky, prevody peňazí vykonáva na vlastné náklady. Pokladničné bloky a tlačivá potvrdené colníkom firme odovzdáte až po návrate domov. Ak nie, dokumenty firmy prijímajú na väčších letiskách z východzích krajín hneď po potvrdení colníkom. Treba si preto prepočítať, ktorá z dvoch možností vás vo vašom konkrétnom prípade podľa okolností vyjde lacnejšie. Na Slovensku služby vrátenia DPH pri cestách z krajín mimo únie zatiaľ ponúka len jedna spoločnosť, v Českej republike je ich viacero.
Čo poradiť návšteve zo zámoria
Možnosť vrátenia DPH z tovaru poskytuje aj Slovensko. Požiadať o ňu môže každý, kto nemá trvalý alebo prechodný pobyt v EÚ bez ohľadu na občianstvo.
Teda aj Slováci trvalo žijúci mimo únie. Táto informácia môže byť užitočná, ak napríklad čakáte návštevu zo zámoria a chceli by ste jej poradiť, ako na našej 19-percentnej DPH ušetriť.
Požiadať o vrátenie DPH z tovaru zakúpeného u nás môže ten, kto:
nemá trvalý alebo prechodný pobyt na území EÚ,
kúpi tovar v celkovej hodnote vyššej ako 5–tisíc korún u jedného predajcu v jednej deň,
disponuje dokladom o kúpe tovaru, napríklad pokladničným blokom,
potvrdí vývoz tovaru u colníka hociktorého členského štátu EÚ pri výstupe z EÚ na tlačive Ministerstva financií SR,
vyvezie tovar z EÚ do 3 mesiacov od jeho zakúpenia,
predajcovi predloží pokladničný blok spolu s potvrdeným tlačivom do 6 mesiacov od kúpy tovaru.