BRATISLAVA. Členovia štvorkajaka trávili týždne medzi európskym šampionátom v Pontevedre a majstrovstvami sveta v Duisburgu v Maďarsku a na Slovensku.
V komárňanskej zátoke si do poslednej chvíle nakrúcali na video svoje jazdy a s trénerom Tiborom Sóosom rozoberali techniku.
„Kontrolné časy naznačujú, že si vezieme dobrú formu,“ povedal s optimizmom v hlase pred odletom do Duisburgu Michal Riszdorfer. „Len nech nám to neprekazí nejaká choroba alebo počasie, ktoré občas dokáže poriadne zamiešať karty. Ťažkú robotu máme za sebou a po dolaďovaní formy konečne prišiel čas ukázať sa. Veľmi sa tešíme. “
Nová sezóna, nové zloženie
Traja členovia posádky, bratia Riszdorferovci a Erik Vlček si od začiatku sezóny zvykajú na nového parťáka - Juraja Tarra, ktorý na pozícii zadáka vystriedal Róberta Erbana. Tarr potvrdil svoju vysokú výkonnosť na domácich kontrolných pretekoch, Erban mal pre operáciu ramena trojmesačný tréningový sklz.
Už prvý štart, Svetový pohár v Szegede potvrdil, že zmena lodi neuškodila. Štvorkajak vyhral na oboch tratiach, na 1000 aj 500 metrov.
Vyšiel aj druhý pokus, pred mesiacom na majstrovstvách Európy v Pontevedre bola naša loď opäť najrýchlejšia na oboch tratiach. Od štvrtka v Duisburgu to však bude opäť o niečom inom.
Akákoľvek medaila bude skvelá, no ani umiestnenie do 6. miesta na olympijskej trati 1000 metrov by nebolo na zahodenie. Znamenalo by miestenku na OH v Pekingu a pohodu bez zbytočných starostí s prípravou na doplnkovú kvalifikáciu.
Na MS vždy niekto vyskočí
Náš štvorkajak sa v Duisburgu po prvý raz ukáže už zajtra, doobeda sú na programe štyri rozjazdy, poobede semifinále. Vzhľadom na veľký počet prihlásených krajín pravdepodobne odpadne možnosť postúpiť z rozjázd priamo do finále, takže semifinále si budú musieť odmakať aj tie najlepšie lode.
„Pripúšťam, že podľa vývoja situácie môžeme aj taktizovať. V rozjazde si oťukneme súperov, možno pôjdeme úplne naplno, možno ku koncu zvoľníme. Závisí od okolností. Ide o to, akú pozíciu si vybojovať, aby sme v semifinále nemali príliš veľa silných lodí, aby bol postup do finále čo najreálnejší. Aby sme sa naň príliš nenatrápili a ešte ušetrili sily pred bojom o medaily,“ vysvetľuje možnú stratégiu v Duisburgu Michal Riszdorfer.
Najväčšiu kvalitu možno očakávať u tradičných súperov z Maďarska, Nemecka, Poľska a Bieloruska. „Majstrovstvá sveta bývajú špecifické. Takmer vždy sa stane, že jedna–dve lode sa neočakávane dostanú dopredu. Takže si musíme dávať pozor na všetkých.“
Vlček mal kontrolu
Meno Erika Vlčeka sa často spomínalo pred ME a spomína sa aj teraz. Najprv v súvislosti s rozhádzanou imunitou a z toho vyplývajúcimi zdravotnými problémami. Tie sú podľa všetkého už minulosťou, vitamíny a tabletky na posilnenie imunity dali veci do poriadku.
Pred svetovým šampionátom v Duisburgu ho zasa v Komárne navštívili dopingoví komisári. Absolvoval mimosúťažnú kontrolu.
Priamo v Duisburgu sa chystajú organizátori zvýšiť počet dopingových testov. Podľa prezidenta kanoistickej federácie Ulricha Feldhoffa ich namiesto 30 bude dvakrát viac.
Príjemná história
Na vlaňajších majstrovstvách sveta v Szegede skončil štvorkajak (ešte s Róbertom Erbanom) na kilometrovej trati na 5. mieste, na polovičnej získal zlato. Hlbší pohľad do histórie v súvislosti s postupom na predošlú olympiádu do Atén je tiež príjemný. O miestenky sa vtedy bojovalo na MS v americkom Gainesville (2003), slovenská štvorica zvíťazila na oboch tratiach. Na 1000 m to znamenalo postup na OH. V lodi sedeli bratia Riszdorferovci, Erik Vlček a Juraj Bača.
Majstrovstvá sveta bývajú špecifické. Vždy sa jedna-dve lode neočakávane dostanú dopredu.
Michal Riszdorfer, člen slovenského štvorkajaka
Tohtoročné štarty štvorkajaka
Svetový pohár, Szeged (Maď.): 1. miesto na tratiach 1000 m (pred Maďarskom I. a Maďarskom II. ) a 500 m (pred Maďarskom a Rumunskom)
Majstrovstvá Európy, Pontevedra (Šp.): 1. miesto na tratiach 1000 m (pred Maďarskom a Poľskom) a 500 m (pred Bieloruskom a Maďarskom)