BRATISLAVA. Sociálna poisťovňa chce zmeniť svoju stratégiu pri získavaní peňazí od neplatičov. Jedným zo spôsobov, ktoré poisťovňa navrhuje, je podávanie trestných oznámení na neplatiacich zamestnávateľov.
„Ako ďalší prostriedok na zlepšenie výberu poistného a príspevkov bude Sociálna poisťovňa v každom prípade podozrenia zo spáchania trestného činu neodvedenia poistného podávať podnety v zmysle trestného zákona,“ píše sa v Návrhu stratégie Sociálnej poisťovne na roky 2007 až 2012, ktorým sa dnes bude zaoberať vláda.
Podľa dnes platného trestného zákona hrozí dlžníkom, ktorí krátia alebo neodvádzajú poistné, väzenie od jedného do piatich rokov v prípade, že ide o nižšie sumy. Pri vyšších sumách sa sadzba môže pohybovať od troch do osem rokov. Podľa právnika Tomáša Kamenca sa zmena postupu poisťovne nedotkne ľudí, ktorí iba zabudli zaplatiť poplatky. „Paragraf sa týka tých zamestnávateľov, ktorí síce zrazia svojim pracovníkom poistné z výplaty, ale neodvedú ich poisťovni,“ tvrdí Kamenec. „Myslím, že je to rozumný krok,“ dodal.
Dosah ťažko odhadovať
Podľa hovorkyne Generálnej prokuratúry Svetlany Husárovej je zatiaľ predčasné sa k dosahom, ktoré by mohla mať nová stratégia poisťovne, vyjadrovať. Záviselo by to od spôsobu, akým by poisťovňa trestné oznámenia podávala.
„Vítam každý legitímny spôsob, ktorým by Sociálna poisťovňa dokázala zvýšiť efektivitu výberu poistného, avšak to, či je tento postup oprávnený, je otázka pre právnikov,“ povedal analytik INESS Radovan Ďuraňa.
Ďalšie kroky
Ďalším z krokov, ktorým chce poisťovňa zvýšiť úspešnosť výberu, je prehĺbenie kontaktu s neplatičmi. Zamestnanci poisťovne by sa mali viac venovať práci s klientmi. Od týchto krokov si poisťovňa sľubuje zvýšenie úspešnosti výberu poistného o 2,5 percenta na úroveň 97,5 percenta v roku 2010. Poisťovňa v strategickom návrhu upozorňuje aj na fakt, že aj keby sa jej podarilo zvýšiť účinnosť výberu na 100 percent, úplne tým nezabezpečí svoju schopnosť prispievať do dôchodkového systému. Situáciu podľa poisťovne vyriešia iba legislatívne zmeny.
Čo hovorí zákon
Paragraf 277 trestného zákona:
Kto v malom rozsahu zadrží a neodvedie určenému príjemcovi splatnú daň, poistné na sociálne poistenie, verejné zdravotné poistenie alebo príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ktoré zrazí alebo vyberie podľa zákona, alebo kto neoprávnene v malom rozsahu uplatní nárok na vrátenie dane z pridanej hodnoty alebo spotrebnej dane v úmysle zadovážiť sebe alebo inému neoprávnený prospech, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.
Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha uvedený čin závažnejším spôsobom konania alebo vo väčšom rozsahu.
Odňatím slobody na štyri roky až desať rokov sa páchateľ potrestá, ak činom spôsobí značnú škodu.
Malý rozsah definuje trestný zákon ako škodu od 8– do 80–tisíc korún. Väčšiu škodu hodnotí ako ujmu do 800–tisíc korún.