„Zámerom stretnutí je odbúravanie hraníc, ktoré sú v každom z nás,“ hovorí Tadeusz Blonski z katedry dizajnu na Technickej univerzite v Košiciach a hlavný organizátor workshopu. „Minulý rok sa niesol pod heslom znak. Tento rok sme určili formát prác – vymedzili sme ich na meter krát meter.“
Umelcov určite inšpiruje aj miesto workshopu - Medzilaborce. „Aj Warhol tvoril často v tomto formáte, umelci sa s ním teda môžu skonfrontovať,“ vraví Blonski.
Zároveň bol aj čas na návštevu múzea pop artu, návštevníci ho aj využili. „Som príjemne prekvapený, že v takom malom mestečku, ako sú Medzilaborce, je také pekné múzeum,“ hovorí Andrzej Markiewicz z Inštitútu umenia Technickej univerzity v Radome.
Arménsky ilustrátor Suren Wardanian si zas pochvaľuje atmosféru. „Je to dokonalá možnosť robiť konečne niečo iné ako každodennú robotu,“ vysvetľuje. Jeho kolegyňa, ukrajinská umelkyňa Natalia Polischuk z Truskavca vníma najmä krásne prostredie. Cíti ideálne podmienky na to, aby vznikli zaujímavé práce. „Som očarená Slovenskom, som tu prvýkrát a vnímam každý detail,“ vysvetľuje. Polischuk pozoruje aj iný štyl práce slovenských a poľských umelcov. „U nás prevláda stará škola. Tu je väčšia sloboda, viac nových prvkov dizajnu,“ hodnotí.
Popri workshope pre dospelých sú prvýkrát súčasne realizované aj detské tvorivé dielne Krokom k umeniu. Pripravila ich Zdenka Záborská-Blonská - umelkyňa a pedagogička zo Školy úžitkového výtvarníctva v Košiciach. Zapojiť sa prišli deti zo Slovenska i z Poľska vo veku od 6 do 19 rokov.
„Vekové rozdiely, národnosť či rôzny stupeň vnímania umenia nie sú dôležité,“ konštatuje Záborska-Blonská. Pôvodne si myslela, že prítomnosť dospelých bude pre deti motivačným motorom, dnes vidí, že detské vnímanie umenia, bez zábran a predsudkov, je obohatením pre dospelých.
Výsledky workshopu budú po celý rok prezentované na Slovensku, v Poľsku a v Rakúsku. Prvá výstava sa začne 9. novembra v Múzeu pop artu Andy Warhola v Medzilaborciach.
Autor: Małgorzata Wojcieszyńska Medzilaborce - Danová