KOŠICE – Okolo dvetisíc občanov Slovenska sa zatiaľ prihlásilo o nárok na odškodnenie za nútene práce v Nemecku počas druhej svetovej vojny. Reagovali tak na kampaň Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM), ktorá sa začala koncom minulého roku. V druhej fáze kampane chce košická kancelária IOM prezentovať možnosti a pravidlá na žiadanie odškodného v domovoch a kluboch dôchodcov na východe Slovenska, pretože predpokladá, že nárok na odškodné môže mať niekoľkonásobne viac ľudí, ako o ňu doteraz požiadalo.
Podľa vedúceho košickej kancelárie IOM Ondreja Sokoloviča problémom pri uplatňovaní odškodného je, že mnohí poškodení už zomreli a ich potomkovia o tejto možnosti buď nevedia, alebo nemajú záujem oživovať nepríjemné spomienky na minulosť. Problémom je aj to, že na začatie vyhľadávania dokumentov potvrdzujúcich opodstatnenosť nárokov je nevyhnutné aspoň udať miesto a približný čas, kde dotyčný nútené práce vykonával.
IOM registruje žiadosti občanov o odškodnenie za nútené práce na základe zákona, ktorý vstúpil do platnosti 12. augusta minulého roku v Nemecku. Zákon stanovil sedem organizácií, ktoré majú vyplácať odškodné. (sita)