Ehud Olmert bol prvým izraelským premiérom za posledných sedem rokov, čo prišiel na územie spravované samosprávou. V meste, ktoré bolo kedysi centrom izraelského hazardu, chcel včera demonštrovať, čo všetko je schopný urobiť preto, aby posilnil pozície svojho palestínskeho partnera - šéfa samosprávy Mahmúda Abbása.
Hazardoval so svojou bezpečnosťou, len aby dokázal, že Abbás je dostatočne silný líder. Do politického rizika sa však veľmi „nehrnul“.
Bez veľkého posunu
Vyhlásil síce, že s Abbásom hovoril o „fundamentálnych otázkach“ aj o tom, že rozhovory o vzniku palestínskeho štátu sa začnú už čoskoro, ale podľa všetkého sa veľmi nevyjadroval k najproblematickejší bodom izraelsko-palestínskych vzťahov. Teda o tom, o čom chcú hovoriť Palestínčania.
Olmert postupuje podľa svojho plánu a chce najprv hovoriť o jednoduchších problémoch a otázky konečných hraníc, Jeruzalema, židovských osád, či utečencov, sa snaží odkladať na neskoršie.
Včera sa však snažil vytvoriť dojem, že urobí všetko pre vytvorenie palestínskeho štátu, ale jeho poradcovia izraelským médiám povedali, že o zásadných otázkach sú ochotní Izraelčania hovoriť až neskôr.
Olmert sa včera odvolával na cestovnú mapu, plán blízkovýchodného Kvarteta (EÚ, OSN, Rusko, USA), ktorý predpokladá vytvorenie palestínskeho štátu a tiež hovorí, že sporné otázky sa vyriešia až v poslednej fáze. Tento plán už viacerí komentátori aj politici považujú za mŕtvy.
Palestínčania stretnutie označili za konštruktívne, ale bez väčších výsledkov a zdôrazňovali, že budú potrebné ďalšie schôdzky. „Abbás neprišiel do Jericha s čarovnou paličkou a platí to aj pre Olmerta,“ povedal po stretnutí poradca palestínskeho lídra Saib Irikat.
Palestínčania od Olmerta okrem iného chceli, aby prepustil ďalších väzňov, zjednodušil pohyb po západnom brehu či urobil ďalšie humanitárne ústupky. Izrael váha, keďže nedávno vrátil samospráve zadržiavané milióny dolárov a pustil 250 väzňov.
Obe strany smerujú k tomu, aby do novembra, keď sa má konať Američanmi podporovaná regionálna konferencia, mali pre jej účastníkov náčrt konečnej dohody o mieri. Tá je však skôr zbožným želaním Washingtonu ako blízkou budúcnosťou.
Autor: Tel Aviv