BRATISLAVA. Európska zdravotná poisťovňa (EZP) je znova obvinená z nečestného náboru poistencov. V obci Čata a zrejme aj v ďalších sídlach v jej okolí, sa začiatkom júla pohybovali dvaja jej náboroví pracovníci, ktorí poistencom iných zdravotných poisťovní ponúkali prestup do EZP s tým, že ich súčasná zdravotná poisťovňa sa od budúceho roka zruší. „Išlo o poistencov Spoločnej zdravotnej poisťovne,“ povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Silvia Balázsiková. Ďalšiu poisťovňu, ktorá mala byť poškodená pracovníkmi EZP, Balázsiková nemenovala. Údajne oklamaní poistenci po zistení, že štátna Spoločná zdravotná poisťovňa (SZP) od januára budúceho roka nezaniká, už poslali EZP žiadosť o stornovanie prihlášky. SZP zároveň podala podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
EZP popiera nečestné praktiky pri nábore a nepovažuje prípad manželov Hypských z Čaty za porušenie zákona.
„Celý prípad pokladáme za jedno nedorozumenie,“ povedal hovorca Európskej zdravotnej poisťovne Stanislav Jurikovič. „Manželská dvojica z Čaty už nefiguruje medzi poistencami, ktorí chcú od budúceho roka zmeniť poisťovňu, keďže EZP vyhovela ich žiadosti o stornovanie prihlášky,“ povedal Jurikovič. Zároveň považuje celú záležitosť za vyriešenú a poisťovňa nebude ani prijímať osobitné opatrenia.
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zatiaľ nedostal podnet na prešetrenie nezákonného prepoistenia. Manželia Hypskí totiž dobrovoľne požiadali o zmenu poisťovne a vzápätí aj o storno prihlášky. „Ak sa poistenci budú cítiť oklamaní, môžu dať podnet na úrad. Úrad na základe neho zakročí. V súčasnosti však nemôže vstupovať do marketingových aktivít jednotlivých poisťovní,“ povedal riaditeľ sekcie dohľadu nad zdravotným poistením Peter Kvasnica.
Ak sa potvrdí, že poisťovňa ľudí zavádza, úrad jej môže udeliť sankcie za klamlivé informácie až do výšky 5 miliónov korún.
Ak sa poistenci budú cítiť oklamaní, môžu dať podnet na úrad. V prípade, že sa potvrdí, že poisťovňa ľudí zavádza, úrad jej môže udeliť sankcie až do výšky 5 miliónov korún. V súčasnosti však bez podnetu nemôžeme vstupovať do marketingových aktivít poisťovní.
Peter Kvasnica, riaditeľ sekcie dohľadu nad zdravotným poistením
Autor: vf