BRATISLAVA. V apríli prišlo do slovenských kín 120–tisíc ľudí. V júni o 160–tisíc viac. Celkovo za prvých šesť mesiacov sedelo pred strieborným plátnom 1 262 313 ľudí. „Oproti vlaňajšku je to pokles o 23 percent,“ povedal Anton Ondrejka z Únie filmových distribútorov a zároveň riaditeľ SPI International na Slovensku. Podľa odborníkov o jednoznačnom trende v návštevnosti kín sa hovoriť nedá.
Podpora ministerstva
„Významný počet v minuloročnej návštevnosti tvorili kultúrne poukazy, ktoré tento rok ministerstvo nezaviedlo,“ vysvetľuje dôvody poklesu návštevnosti Ondrejka. Okrem toho slabá bola aj ponuka ,,trhákov“ v prvých mesiacoch, ktoré podľa neho najviac ovplyvňujú návštevnosť. V druhom polroku Ondrejka očakáva vyššiu návštevnosť, ale taká ako minulý rok určite nebude.
„Minulý rok vďaka poukazom na dedinách stúpla návštevnosť oproti predchádzajúcemu roku aj o štyristo percent. To sa teraz nemôže zopakovať,“ povedala predsedníčka Združenia prevádzkovateľov a pracovníkov kín Slovenska Mária Pichnarčíková. Napriek tomu, že poukazmi sa znížila cena vstupného, celkovo si kiná ekonomicky polepšili vďaka oveľa vyššej návštevnosti, povedala.
„Projekt kultúrnych poukazov ministerstvo pre tento rok iba pozastavilo,“ povedal hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár. „Pilotný ročník potvrdil jeho životaschopnosť.“ Momentálne sa ministerstvo rozhoduje o detailnej podobe projektu na budúci rok. Na jeho podporu vyčlení 100 miliónov korún.
Chceme vyššiu kvalitu
Viac ako kiná cenu vstupeniek určujú distribútori. Tí vedia, koľko si môžu v jednotlivých mestách vypýtať. Najvyššie ceny sú v Bratislave a v Košiciach. „V Košiciach sa ceny držia na 99 korunách, distribútori si netrúfajú zdvihnúť cenu nad sto korún,“ povedala Pichnarčíková.
V súčasnosti na Slovensku funguje 215 kín. Pre nižšiu návštevnosti tento rok však žiadne nemuseli zatvoriť. Naopak, do konca roka tri nové kiná otvoria v momentálne stavaných obchodných centrách v Dunajskej Strede, Skalici a Žiline.
V novembri majú otvoriť miniplex v Skalici. „Staré kino nebude môcť konkurovať kvalitnejšiemu,“ povedala Pichnarčíková. „Je možné, že zanikne.“ Neobáva sa pritom, že by sa ceny zdvihli tak, aby to spôsobilo pokles divákov.
„V novom nitrianskom kine máme za pol roka vyššiu návštevnosť ako predtým za celý rok v starom kine,“ argumentuje konateľ spoločnosti Continental film Anton Drobný. Kvalita obrazu či klimatizácia podľa neho veľmi významne ovplyvňujú návštevnosť. Dokazuje to podľa neho aj fakt, že z minuloročných 3,4 milióna divákov podľa neho skoro 60 percent boli ľudia v Bratislave, kde je najviac multikín.
Nevýhodou starých kín je, že v osemtisícových mestách sú stavané na 600 miest. „Keď do sály s dvesto miestami príde 50 ľudí, je to štvrtina, keď do šesťstomiestnej, kino je prázdne,“ povedala Pichnarčíková