Americké tajné služby ešte nikdy nemali pri odpočúvaní a sledovaní cudzincov také voľné ruky ako teraz po prijatí zákona Protect America Act (Zákon na ochranu Ameriky). Ten v nedeľu s víťazoslávnym úsmevom podpísal prezident George Bush.
Agenti Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) teraz môžu odpočúvať akýkoľvek telefonát vychádzajúci a prichádzajúci zo Spojených štátov, ako aj sledovať všetky e–maily bez toho, aby na to potrebovali povolenie od sudcu.
Bushovo víťazstvo
Bush mal pri podpisovaní novej legislatívy skutočne dôvod na radosť. Nielenže mu prešiel pred začiatkom kongresových prázdnin zákon, ktorý presadzoval v rámci boja proti terorizmu, ale podporila ho aj veľká časť opozičných demokratov, ktorí ovládajú kongres.
A to už dávno nezažil.
Kongres mu zamietol nový imigračný zákon, neuspel ani s financovaním protiraketového dáždnika a neustále musí vetovať žiadosti o odchod amerických vojakov z Iraku.
Tentoraz uspel aj napriek tomu, že ľudskoprávne organizácie vyzývali demokratov, aby Bushov plán nepodporili. Podľa nich dáva americkým službám až príliš veľkú moc nad súkromím Američanov a oslabuje kontrolu nad spravodajskými aktivitami.
Bush argumentuje čoraz dokonalejšími technikami teroristov. „Dnes čelíme dynamickej hrozbe od nepriateľov, ktorí vedia ako používať modernú technológiu proti nám,“ citovali Busha americké noviny Boston Globe. „Naše prostriedky ako ich zastaviť musia byť tiež dynamické a flexibilné, aby sme im mohli čeliť,“ dodal.
Zákon však podľa kritikov ide až príliš ďaleko. Kým podľa pôvodnej legislatívy z roku 1978 potrebovali agenti na odpočúvanie súhlas súdu, teraz majú voľné ruky.
Nový zákon je odpoveďou na kritiku masívneho odpočúvania (bez povolenia súdu), ktoré nariadil Bush po 11. septembri. „Zákon viac–menej legalizuje činnosť NSA,“ povedala pre New York Times Kate Martinová z amerického Centra pre štúdiá o národnej bezpečnosti.
Demokrati pod tlakom
Demokrati podľa kritikov pod ľahli hrozbám republikánov, že ak by zákon neprešiel, boli by zodpovední za budúce teroristické útoky, napísal Boston Globe. Prijatie zákona podľa Washington Post urýchlili aj nedávne správy tajných služieb o narastajúcich hrozbách teroristickej siete al–Kájda, ktorá je znovu pri sile.
Podľa nového zákona sledovaná osoba ani nemusí byť podozrivá z terorizmu. Tiež sa vyriešila dilema telekomunikačných spoločností, ktoré dodávali úradom svoje údaje na základe dobrovoľnosti a často čelili obvineniam z porušovania práv klientov na súkromie. Teraz budú viazané povinnosťou údaje poskytnúť.
„Zákon umožní ministrovi spravodlivosti odpočúvať kohokoľvek, kdekoľvek a kedykoľvek bez kontroly súdu,“ citovala BBC demokrata Zoe Lofgrena. Podľa neho môže byť zákon v rozpore so 4. dodatkom americkej ústavy, ktorý zaručuje Američanom právo na súkromie.
Kliknite - obrázok zväčšíte.