BRATISLAVA. Ministerstvo pôdohospodárstva nechce prezradiť podrobnosti o výsledkoch správy o vplyve zákona o obchodných reťazcoch na pôdohospodárstvo. Tú má prerokovať vláda v stredu. Materiálu ministerskí úradníci priradili takzvaný dôverný charakter, keď sa nesmie zverejňovať.
Dôvody pre utajenie správy ministerstvo odmietlo prezradiť. Jeho hovorkyňa Magdaléna Králová povedala, že viac informácií možno očakávať až po stredajšom rokovaní vlády z úst ministra Jureňu. Ministerstvo o správe tvrdí, že ide o vlastnú iniciatívu. „Momentálne je o výsledkoch predčasné hovoriť, správa sa zaoberá niektorými postupmi obchodných reťazcov,“ spresnila bez uvedenia ďalších detailov Králová.
Reťazcom sa zatajovanie nepáči
Dôvernosť dokumentu kritizuje Pavol Konštiak, prezident Zväzu obchodu, v ktorom sa združujú obchodné reťazce. „Správa je riadne utajená. Pri jej tvorbe sme nemohli podávať žiadne podnety. Nik nemá tušenia, čo sa v nej môže nachádzať.“ Na zostavovanie správy podľa neho mohli mať vplyv členovia poľnohospodárskej loby. O obsahu správy nemá informácie ani predseda Slovenske a poľnohospodárskej komory Ivan Oravec.
„Súčasná podoba zákona je z nášho pohľadu úplne neúčinná, uvítali by sme jeho prepracovanie,“ povedal. Nechcel uviesť, o aké konkrétne zlepšenia by sa mal zákon upraviť, aby zabezpečil požiadavky poľnohospodárov. „To je už práca pre ministerstvo, aby bol zákon účinný a zároveň v súlade s právom Európskej únie. Poskytli sme mu všetky potrebné stanoviská a podklady,“ povedal Oravec.
Zákon o obchodných reťazcoch prijatý v roku 2003 museli totiž poslanci o 14 mesiacov novelizovať pre námietky EÚ. Tie hovorili o prekážkach voľného pohybu a diskriminácii občanov EÚ. Problémom bolo napríklad stanovovanie pomerov domácich a zahraničných výrobkov v hypermarketoch.
Ministerstvo pripúšťa novelizáciu zákona
Oravec požaduje, aby zákon chránil prvovýrobcov potravín proti „neférovým praktikám veľkých obchodných reťazcov“. „Tí politikou čo najnižších cien za každú cenu ohrozujú naše podnikanie,“ povedal. Problémom podľa Oravca sú aj registračné poplatky, ktoré žiadajú reťazce za vstup do ich dodávateľskej siete. Ministerstvo pôdohospodárstva na otázku, či uvažuje o novelizácii zákona o obchodných reťazcoch, ústami hovorkyne Královej odpovedalo, že je to v štádiu rokovania.
Obchodníci uplatňovanie neférových praktík v praxi odmietajú. „Aj v novej stratégii, ktorú Tesco vyhlásilo na jar, je naším verejným záväzkom byť zodpovednou a férovou spoločnosťou,“ obhajuje prístup predajcov hovorkyňa Tesca Oľga Hrnčiarová.
Podľa Diany Stankovej zo siete Hypernova jej spoločnosť zákon o reťazcoch akceptuje. K jeho prípadnej novelizácii sa nechcela vyjadriť. „Pretože v tejto otázke postupujeme spoločne s ostatnými reťazcami združenými vo Zväze obchodu a cestovného ruchu,“ zdôvodnila Stanková.
Prezidentovi Zväzu obchodu Konštiakovi sa myšlienka novelizácie a argumenty šéfa potravinárov Oravca nepozdávajú: „My politikou nízkych cien sledujeme požiadavky spotrebiteľov. To by si vláda, ktorá deklaruje, že je sociálna, pri úvahách o zmenách v zákone mala uvedomiť.“
Konštiak si myslí, že poľnohospodári snahou meniť zákon o reťazcoch sledujú zvýšenie svojich ziskov, ktoré sú podľa jeho hodnotenia vďaka európskym dotáciám vysoké.