Privilégium nie je pre chudobných

Ministerka podľa premiéra dotovala ­ chu­dákov, zakladateľka Privilégia hovorí, že zariadenia sú pre solventných.

Mádlová : Prečo by chudobnejší nehrali tenis?Mádlová : Prečo by chudobnejší nehrali tenis? (Zdroj: SME - MILAN DAVID)

BRATISLAVA. Premiér Robert Fico v sobotu vyhlásil, že ministerka práce Viera Tomanová nijako nepochybila, lebo dotácia pre jej bývalého zamestnávateľa – neziskovú organizáciu Privilégium – išla pre chudákov.

Organizácia sa pritom tak neprezentuje. „To nie sú zariadenia pre chudobných. Kto má robiť pre bohatých? Verejná správa má robiť pre chudob­ných. My máme robiť pre všetkých,“ hovorí zakladateľka organizácie Ště­pánka Mádlová.

Organizácia dlhuje 17 miliónov Sociálnej pois­ťovni. Mádlová hovorí, že za dlhy môže nedostatok dotácií. Milión a pol, ktoré dostali z ministerstva, išli podľa nej na postele pre ľudí s Alzheimerovou chorobou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Mádlová pozná Tomanovú z ministerstva, kde kedysi aj ona pracovala. Rovnako ako Tomanová, aj ona je členkou Smeru, za ktorý kandidovala do miestneho zastupiteľstva vo Vrakuni.

Podľa Fica ani stranícke prepojenie nepoukazuje na konflikt záujmov. Za podstatu veci považuje hyenizmus novinárov, a to, že píšu tak, ako im kážu dôchodcovské spoločnosti.

Tomanovej hovorkyňa povedala, že ministerka o straníckej príslušnosti zakladateľov Privilégia nevedela a pri prideľovaní dotácie to nezohralo rolu.

Agentúra Polis zverejnila telefonický prieskum, ktorý robila pre Mesu 10. S Ficovou podporou pre Tomanovú nesúhlasí 40 percent občanov a 20 súhlasí.

Privilégium: Nie sme pre chudákov

Na otázky SME odpovedala zakladateľka neziskovej organizácie Privilégium ŠTĚPÁNKA MÁDLOVÁ.

SkryťVypnúť reklamu

Odkiaľ sa poznáte s ministerkou Vierou Tomanovou?

„Poznáme sa dávno zo sociál­nej oblasti. Myslím, že sme sa zoznámili v roku 1990 alebo 1991. Pracovali sme spolu na ministerstve. Poznám sa so všetkými pracovníkmi ministerstva.“

Odkedy ste v Smere?

„Od roku 2000.“

Poznáte sa aj s premiérom?

„Nie. Nepoznám sa ani s tými, čo sú v mestskej časti Vrakuňa.“

Kto vás prehovoril vstúpiť do strany, pani ministerka?

„Nie. V roku 2000 sme spolu ani nekomunikovali. S niekým sa kamarátite, len keď sa vidíte. My sme sa dlho nevideli.“

Prečo ste vstúpili do strany?

„Predtým som v žiadnej strane nebola. Ani v komunistickej. Vstúpila som, lebo som mala potrebu. Nesúviselo to s osobou pani Tomanovej. Je mi blízka sociálna politika. Toho sa nezbavíte, to je vrodené.“

SkryťVypnúť reklamu

Koľko teraz Privilégium dlhuje spolu peňazí?

„Ja to neviem. Nebola som na riaditeľstve veľmi dlho. Ešte sme si k tomu ani seriózne nesadli. Veľa nám z účtov strhol exekútor.“

Neviete koľko komu dlhujete?

„Nie. Nemám šancu to všetko obhospodáriť. Máme na to termíny a ľudí, ktorí sú povinní tie­to veci strážiť. Minulý týždeň bolo prvého. Vtedy sa robia výťahy z bánk, predkladajú výpisy a na základe toho vidím, aké transakcie prebehli.“

Dlh Sociálnej poisťovne je váš najvyšší?

„Určite.“

Prečo bola exekúcia proti vám zastavená?

„Požiadali sme o to Sociálnu poisťovňu. Zastavená bola v júli, minulý mesiac. Dohodli sme si splátkový kalendár.“

Dlhujete aj daňovému riaditeľstvu.

„To je všetko preto, že príspevky z VÚC na túto činnosť sú nedostatočné.“

SkryťVypnúť reklamu

Nie je to tým, že s peniazmi zle hospodárite?

„Viete aké máme náklady na prevádzku týchto zariadení? Desaťnásobne nižšie ako sú verejné zariadenia.“

Koľko stojí pobyt vo vašich zariadeniach?

„Suma nie je jednotná. Záleží na výške dôchodku, od rodiny. Najnižšia suma je napríklad v Diane v Krajnom 6–tisíc a najvyššia 15–tisíc.“

Podľa fotografií na internete sa dá pochybovať, či je vaše zariadenie pre chudobných.

„Veď to nie sú zariadenia pre chudobných. My sme súkromníci. Kto má robiť pre bohatých? Verejná správa? Verejná správa má robiť pre chudobných, pre sociálne najslabších. My máme robiť pre všetkých.“

Prevažne máte solventných klientov?

„Prevažne solventných. Máme však aj rodiny, kde sa všetky deti poskladajú na to, aby tu ich mamička mohla byť.“

SkryťVypnúť reklamu

Táto vláda hovorí, že sa zastáva tých sociálne slabších, chudobnejších. Vy však hovoríte, že vaši klienti nie sú chudáci.

„Máme všetky typy. V zariadení v centre Bratislavy čakajú mnohí. Tu je najnižšia úhrada od 12–tisíc až do 25–tisíc.“

A z takýchto poplatkov nie ste schopní to ufinancovať?

„Nemáte ani predstavu, aké sú náklady. U nás je najväčšia položka mzdy a odvody.“

Táto vláda chce pomáhať chudobnejším. Vaše zariadenia tak nevyzerajú.

„Všetko, čo je tu nakúpené, je za minimálnu hodnotu, v akcio­vých cenách. Každý predmet, čo vidíte, som kúpila ja.“

V zariadeniach máte vírivku, tenisový kurt, bazén. Nie je to nadštandard?

„Prečo by aj chudobnejší nemohli hrať tenis, ak na to zdravotne majú? Robíme to tak, aby ten človek na starobu mal primerané zariadenie. To nie je nič mimoriadne. Boli ste niekedy vo svete? Videli ste zariadenia pre bohatých?“

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia bežne v domácnostiach nemajú vírivku, tenisový kurt.

„Vírivka tam je zo zdravotných dôvodov, nie preto, že sú bohatí. Väčšina zariadení verejnej správy to má. Zdviháky, nosiče. Nemáme žiadnych zahraničných klientov, lebo by sem v živote neprišli.“

Prečo?

„Keby ste povedali svojim rodičom, že máte pre nich perfektný penzión, luxusný, ale bohužiaľ sa nachádza v cigánskej osade v Rumunsku, myslíte, že by tam šli?“

Vy považujete Slovensko za cigánsku osadu v Rumunsku?

„Oni, ja nie.“

To hádam nie.

„Nemáte žiadne životné skúsenosti, nikde ste neboli. Máte o tom len imaginárnu predstavu.“

Sedíme v jedálni. Za vami je kožená sedačka. Každý takú doma nemá.

„Táto sedačka stála 4–isíc korún. Je z koženky. Kúpila som ju v bazáre. Je to vyberané s láskou. Keby ste prešli všetky obchodné domy na Slovensku, všade ma poznajú. O tom to je. Ja sa snažím. Všetko, čo tu vidíte, bolo kúpené v akcii. Ja som taký polyhistor spotrebného tovaru. Viem, čo oni potrebujú.“

SkryťVypnúť reklamu

Priemerný starobný dôcho­dok je 8–tisíc korún. Chudobní ľudia si asi vaše zariadenie dovoliť nemôžu, nie?

„Veľmi málo sa stretávame s takýmto nízkym dôchodkom. Možno na východe, ale tu boli iné platy. Najvyšší dôchodok tu máme 16 a pol tisíca alebo zahraničnú Slovenku, ktorá má dôchodok 500 dolárov, čo bohate stačí. Ale máme aj troch bezdomovcov.“

Pani ministerka vás vraj obhajovala už ako poslankyňa na miestnom zastupiteľstve vo Vrakuni. Prečo?

„Bolo to tesne po zvolení. Ešte bola naša zamestnankyňa.“

Vedela o vašich dlhoch?

„Nie. Ona iba počula, že tam je nejaké rokovanie a prišla. Do rozhovoru sa nezapojila.“

Ministerka Tomanová čelí škandálu, že vám pri dotácii pomohla. Pomohla vám?

„Neviem. Ona prešla všetky zariadenia, vedela, aká je ich kvalita. Napríklad tie postele sú veľmi dôležité.“

SkryťVypnúť reklamu

Hovorili ste s ministerkou o dotácii?

„Žiadosť sme podali už dávno. Ona bola v tom čase naša zamestnankyňa, vedela, že sme ju podali.“

Toto nie je konflikt záujmov?

„To je veľmi ťažké takto to posudzovať. Je veľa žiadostí a treba rozhodnúť. Všetci potrebujú, to nepopieram, ale jedni menej, druhí viac. Beriem to tak, že pre našich klientov, ktorí majú Alzheimera, nie sú miesta. Pre nich boli tie postele.“

Veriteľka: Dlhujú mi

Privilégium nedlhuje len Sociálnej poisťovni a daňovému úradu, ale aj svojim klientom.

Jarmila Svitková umiestnila do jedného z domovov sociálnych služieb Privilégium svojho otca. Dodnes jej nevrátili 172-tisíc hoci podľa zmluvy to mali urobiť už pred dvoma mesiacmi.

Riaditeľka Centra privát­nych sociálnych služieb Privilégium Štepánka Mádlová SME sľúbila, že dlh hneď zaplatia. „Nemohli sme vrátiť peniaze, lebo sme mali pre exekúciu zablokované účty.“

SkryťVypnúť reklamu

Otec pani Svitkovej bol v zariadení Privilégia viac ako dva roky. Dcéra zaplatila kauciu 200-tisíc, ktorá chráni zariadenie v prípade, že by klient prestal platiť poplatky.

Mesačné poplatky boli 10 600 korún, do zaria­denia chodil celý dôcho­dok otca a dcéra ešte doplácala. Platila aj vreckové asi 1500 korún mesačne. Hradili z neho kaderníka, masáže, lieky z lekárne.

Otec pani Svitkovej zomrel v júni, v zmluve Privilégium sľubuje vrátiť kauciu do troch pracovných dní, za prvý sa počíta deň odchodu zo zariadenia. Po telefonátoch a návšteve Privilégium 12. júla uzavrelo s pani Svitkovou zmluvu, v ktorej si vyúčtovalo dlhy za pobyt a nezaplatené vreckové a zavia­zalo sa do troch dní vrátiť z kaucie 172-tisíc. „Peniaze mi doteraz neprišli, keď im volám, nezdvíhajú mi telefón,“ hovorí pani Svitková.

SkryťVypnúť reklamu

Účty zablokoval exekútor pre 17-miliónový dlh Sociálnej poisťovni. Svitkovej zaplatia vďaka tomu, že poisťovňa exekúciu zrušila.

(haj, knm)

V Žiline sú s Privilégiom spokojní

Centrum sociálnych služieb Privilégium má zariadenie aj v centre Žiliny vo štvorizbovom byte. „Dostupnosť takýchto služieb v Žiline chýbala, tak sme sa rozhodli zariadenie otvoriť aj tu,“ hovorí splnomocnená zástupkyňa Privilégia a zároveň riaditeľka domova sociálnych služieb Marta Filipová.

V troch izbách majú desať lôžok, všetky sú obsadené. Kuchyňa, spoločenská miestnosť a tri spálne vytvárajú takmer domáce prostredie. Päť zamestnancov poskytuje desiatim dôchodkyniam celodennú starostlivosť.

Mesačný poplatok je dvanásťtisíc korún, využívajú ho len na chod zariadenia. Poplatok na celkové náklady nestačí. Priamo bratislavskej centrále neziskovej organizácie prispieva žilinský VÚC. Mesačne dostávajú približne tisíc korún na osobu.

SkryťVypnúť reklamu

(trs)

Zakladatelia Privilégia kandidovali za Smer

Premiér Robert Fico v celej kauze konflikt záujmov stále nevidí.

Zakladatelia neziskovej organizácie Privilé­gium Štěpánka Mádlová aj Miroslav Mečíř kandidovali v minulosti za stranu Smer v obecných voľbách.

Informoval o tom denník Pravda. Tomanová sa navyše zúčastnila n­a zasadnutí miestneho za­stupiteľstva vo Vrakuni už po zvolení za poslankyňu, kde mala Privilégium obhajovať.

Tomanová v organizácii pracovala pred nástupom do funk­­cie. Ňou vybraná komisia schvá­­lila dvojmiliónovú dotáciu pre Privilégium, ktoré dostalo najvyššiu dotáciu zo všetkých v rámci výnosu K4.

Organizácia dlhuje Sociálnej poisťovni sedemnásť miliónov. Dlhuje aj daňovému riadi­teľstvu a zdravotnej poisťovni.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa premiéra a predsedu Smeru Roberta Fica napriek straníckemu prepojeniu nejde o klientelizmus. „Zo strany predsedu vlády, rovnako aj zo strany ministerky boli opakovane prezentované konkrétne argumenty a dôkazy o tom, že pridelenie dotácie bolo v súlade s platnými predpismi,“ povedala Ficova hovorkyňa Silvia Glendová.

(mož)

Stĺpček Petra Schutza
Trhlina

Názor Roberta Fica, že médiá na Slovensku fungujú ako politická opozícia, čo je „jav v Európe nevídaný“, väčšinovo popierajú dokonca i jeho vlastní voliči. Výskum MVK z mája poukazuje na veľkú trhlinu medzi realitou a fikciou v hlave premiéra. Priaznivci Smeru, SNS a HZDS by krajine azda viac prospeli, keby sa s Ficom nezhodli napríklad vo veci zisku zdravotných poisťovní, ale oceniť treba aj to, že sú zatiaľ odolní voči bludom.

SkryťVypnúť reklamu

Nijaký výskum netreba, aby sme vedeli, že „jav v Európe nevídaný“ je predovšetkým hlásanie nezmyslov v oficiálnom vyhlásení vlády. To, čo Ficovi azda chýba a nevie sa vyjadriť, je denník „blízky“ vláde, čo je vo svete vcelku zvyčajné. Môže si jeden založiť, príspevkov od štátu získava Smer dosť. A bude „vyváženosť“.

Ak šéf agentúry MVK považuje svoj prieskum za signál pre premiéra, že by mal zvážiť svoj prístup k médiám, signál pre novinárov naopak znie, že moc musia kontrolovať ešte prísnejšie. Je predsa povážlivé, ak médiá sú to jediné, v čom sa Fico so svojimi voličmi nezhodne.


Kliknite - obrázok zväčšíte.

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 537
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 220
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 703
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 936
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 953
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 907
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 815
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 463
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu