Nikdy nevysielané inscenácie sa v lete dostávajú na obrazovku Slovenskej televízie v rámci cyklu Skryté v archíve.
V 90. rokoch sa na obrazovky dostali viaceré trezorové televízne filmy. Medzi nimi napríklad Sladké hry minulého leta, pamätný film Juraja Herza z roku 1969 podľa poviedky Guy de Maupassanta, kde hrali Milan Lasica, Július Satinský či Jana Plichtová.
Ešte stále sa však v Slovenskej televízii našlo 24 inscenácií, ktoré nikdy neboli odvysielané. Osem z nich sa STV rozhodla predstaviť verejnosti v rámci cyklu Skryté v archíve. Ponúka ho počas leta vždy v stredu pred desiatou na Dvojke, do konca augusta sú na rade ešte tri.
Skutočné dôvody sú neznáme
„Môžeme sa len domnievať, prečo neboli vysielané. Skutočné dôvody do archívu nikto nenapísal,“ vysvetľuje Jaroslav Kerner, bývalý intendant Dvojky, ktorý prišiel s iniciatívou preveriť zabudnuté snímky z archívu.
Televízna inscenácia poviedky Jána Bodeneka A vrátil sa im pokojný spánok nakrútená vtedy začínajúcim režisérom Štefanom Semjanom v roku 1983 možno iritovala takmer kafkovskou atmosférou strachu a absurdnosti, kde telefonické príkazy zhora padajú v akejsi nezrozumiteľnej reči. Alebo len témou vzťahu kolektívu k jednotlivcovi, ktorý sa z neho akýmkoľvek spôsobom vyčleňuje.
Na vine je aj zlá kvalita
Hlavná postava Samuel Sám sa na chvíľu a navyše len omylom dostáva do nemilosti vrchnosti. Jeho kolegovia ho však už nikdy medzi seba neprijmú, aby si zachovali pokojný spánok. Spochybnená však mohla byť aj „školská“ kvalita tejto absolventskej snímky. Za dôvodmi neodvysielania však bola často aj zlá technická úroveň či problémy s autorskými právami. Ak televízia nakrútila záznam z nejakého predstavenia bez vybavenia práv, spätne ich získať bolo už problematické. Televízia napríklad až tento rok dostala práva na odvysielanie monodrámy Lola Blau z divadla Astorka Korzo '90, pritom príbeh židovskej speváčky z Viedne počas druhej svetovej vojny nakrútil Martin Ťapák ešte v roku 1995. Produkcia s herečkou Katarínou Mrázovou ale nepatrila medzi kľúčové tituly tohto divadla, možno preto sa na záznam na toľké roky zabudlo.
Zajtra ďalšia lahôdka
Zajtra si však diváci budú môcť pripomenúť skutočne kultovú inscenáciu z osemdesiatych rokov Aj múdry schybí z Novej scény. Nedávno zosnulý Marián Zednikovič v nej stvárnil svoju pamätnú rolu Glumova. „Zednikovič sa v tejto hre narodil ako herec, začal hrať v celkom inom štýle,“ spomína režisér Vladimír Strnisko. V inscenácii hrá aj Zita Furková, Stano Dančiak či Peter Debnár. Produkcia sa za veľkého záujmu divákov hrala na Novej scéne počas 80. rokov. Strnisko spomína, že s ňou dokonca mali úspech aj v Moskve. Paradoxne, tento Ostrovského text sa v Rusku nemohol hrať.
Na Slovensku však „dokázali“, že citlivé repliky si nedodali dodatočne, ale že sú aj v origináli. Strnisko nemá pocit, že by bola táto produkcia v divadle nejako diskriminovaná. Na televíznom odvysielaní vraj ani netrval, v divadle bola vypredaná, dodáva. Politické tlaky môže len predpokladať. „Nič také nie je zdokumentované,“ hovorí.
Márna snaha Tabakova
V tejto súvislosti si spomína na pokus herca Olega Tabakova, ktorý chcel rolu naštudovať v alternácii. Tým chcel akoby „uľahčiť“ uvedenie tejto hry v samotnej Moskve. Podobne si totiž zahral v postave Chlestakova v inscenácii Gogoľovho Revízora v Činohernom klube v Prahe v roku 1968. U vtedajšieho ideologického tajomníka Jana Fojtíka nenašiel pochopenie.
Chýbala aj lepšia propagácia
V stredu 15. augusta bude zas odvysielané prevzaté predstavenie Leva Birinského Chaos z Malej scény Činohry SND v Bratislave. Vynikajúcu komédiu z revolučných udalostí v Rusku z roku 1905 zrežíroval Juraj Nvota s Mariánom Labudom v hlavnej úlohe. V STV vznikla podľa tejto predlohy v roku 2000 aj televízna inscenácia, ktorú nakrútil režisér Milan Lasica s Martinom Hubom v hlavnej úlohe.
Predseda Rady STV Bohumír Bobocký hovorí, že uvedenie premiér takých filmov mohla STV viac spropagovať a doplniť rozhovormi s tvorcami, aby bolo ich odvysielanie atraktívnejšie.
|