BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Nevraživosť medzi tímovými kolegami Fernandom Alonsom a Lewisom Hamiltonom v tíme formuly 1 McLaren vyvrcholila v sobotňajšej kvalifikácii na Veľkú cenu Maďarska nechutným manévrom majstra sveta zo Španielska. Alonso zabrzdil v depe po výmene pneumatík svojho najväčšieho rivala a znemožnil mu tak absolvovať posledné kolo kvalifikácie. Obhajca titulu sa však vedúceho postavenia na štarte včerajších pretekov (pole position) nedočkal, komisári ho potrestali posunutím o päť miest - štartoval až zo 6. miesta. Z prvej pozície vyrazil na trať nováčik Hamilton, bezchybnou jazdou nedal súperom najmenšiu šancu. Alonso skončil štvrtý.
V celkovom poradí pretekárov zvýšil líder Hamilton (80) svoj náskok pred Alonsom (73) už na 7 bodov.
"Je extrémne ťažké držať na uzde takýchto dvoch dravých jazdcov. Obaja chcú víťaziť," povedal o konflikte šéf tímu Ron Dennis. Vždy uhladený džentlmen stratil v závere kvalifikácie nervy, odhodil slúchadlá a slovne zaútočil na Alonsovho fyzioterapeuta Fabrizia Borru, ktorý z boxu cez rádio informoval Alonsa o zostávajúcom čase kvalifikácie.
Celá formula 1 sa bavila na cirkuse v anglickom tíme. Dennis priznal, že ani Hamilton nerešpektoval všetky pokyny, inak sa obe autá nemuseli stretnúť pri výmene pneumatík v rovnakom čase. "V každej kvalifikácii sa v depe stojí a čaká. Niekedy desať sekúnd, inokedy päť a takisto aj tridsaťpäť sekúnd ako pri dnešnej zastávke," trápne sa bránil po kvalifikácii Alonso a na tlačovke sa vedľa svojho tímového kolegu ironicky usmieval. Smiech ho však prešiel, keď komisári vyniesli trest. Zo šiesteho miesta na štarte nemohol ohroziť Hamiltona. "Alonso bezdôvodne ovplyvnil kvalifikačnú jazdu iného pilota, za čo dostal trest, ktorým je strata pole position," uvádza sa vo vyhlásení komisárov.
"Je to správne rozhodnutie, Alonso si túto penalizáciu zaslúžil," súhlasil s rozhodnutím jury trojnásobný majster sveta Niki Lauda. Horúce hlavy v nedeľu vychladli a Hamilton v nudných pretekoch s prehľadom krúžil po Hungaroringu za víťazstvom.
McLaren je v tejto sezóne najlepší tím formuly 1 a napätie medzi oboma jazdcami sa stupňuje od prvých pretekov.
Čo sa stalo v depe McLarenu?Keď zostávali do konca kvalifikácie 2:14 min, prišiel na výmenu pneumatík najprv Alonso a hneď za ním aj Hamilton. Mechanici bleskovo vymenili gumy a zdvihnutou rukou naznačili, že sú s robotou hotoví. Muž s tabuľkou pustil španielskeho jazdca na trať. Alonso však nepochopiteľne zostal stáť, hľadel na svojho fyzioterapeuta Borru, ktorý sedel za počítačmi na mieste inžinierov tímu. Španiel opustil pitstop, až keď do konca kvalifikácie zostávalo 1:26 min a vzápätí zajazdil najrýchlejší čas. Hamilton po výmene pneumatík už posledné kolo nestihol, v tej chvíli mal na svojom konte druhý najrýchlejší čas.