PEKING, BRATISLAVA. Šéf sveta piatich kruhov Jacques Rogge tradične presne rok pred začiatkom olympijských hier podpíše pozvánky pre všetkých, dnes už 205 členských krajín. Netradične priamo v ich dejisku.
Tie najbližšie sa uskutočnia v domovine pätiny ľudstva. Čína aj svet s tým spája isté nádeje, ale nie úplne totožné.
MOV: Nie sú problémy
Názov songu, ktorý počas veľkolepej šou v centre Pekingu naživo odspieva vyše 130 Číňanov nielen z vnútrozemia, ale aj z Taiwanu a Hongkongu, zveličuje, ale zasa nie veľmi. Aspoň v otázke výstavby. Peking je rok pred olympiádou s jej prípravami naozaj ďalej ako drvivá väčšina predchodcov. Najmä v porovnaní s Aténami spred štyroch rokov.
„Sme spokojní s celou prípravou, nie sú žiadne vážne problémy,“ potvrdil včera agentúre Reuters bývalý šéf svetovej cyklistiky Holanďan Hein Verbruggen, ktorý predsedal výberovej komisii MOV pre OH 2008 a dnes je šéfkoordinátorom Hier XXIX. olympiády.
Lausannská centrála dokonca Číňanov v jednom období brzdila: nelámte rekordy, držte sa harmonogramu, ľahšie sa prispôsobíte novinkám, ktoré prinesie rýchle napredujúci technologický vývoj.
Vtáčie hniezdo má výnimku
„Monumentálnosť a maximálny architektonický modernizmus,“ zostručnil svoj dojem z dokončujúcich sa športovísk konzul slovenského veľvyslanectva v Pekingu Peter Klenovský, s ktorým Slovenský olympijský výbor - podľa vyjadrenia predsedu Františka Chmelára - ráta na post atašé našej budúcoročnej výpravy.
Pár z rozhodujúcich stavieb už má za sebou aj kolaudáciu. Z tých, ktoré nás zvlášť zaujímajú, napríklad strelnica a vodácky park s areálmi pre veslovanie, kanoistiku a vodný slalom, ktorý od stredy zažije generálku: začnú sa v ňom (žiaľ, bez našej účasti) juniorské majstrovstvá sveta vo veslovaní.
Slávnostné otvorenie niektorých ďalších sa chystá v najbližších dňoch a týždňoch. Do konca roka budú hotové všetky športoviská okrem jedného. Výnimku dostal ceremoniálový Národný štadión pre 91-tisíc divákov zvaný Vtáčie hniezdo, ktorého výstavba bude stáť 415 miliónov amerických dolárov.
Proletárske mesto? Zabudni
Bude to najdrahšia olympiáda, tvrdí nemecký Tagesspiegel. Skutočnú výšku všetkých stavebných investícií čínska vrchnosť tají, aby nenahnevala značnú časť obyvateľstva, ktorá žije v biede.
„Podľa čínskych štátnych médií len náklady na olympijské stavby a infraštruktúru dosiahnu 283 miliárd jüanov, čiže 28 miliárd eur,“ píše denník.
Podľa Wall Street Journal, Hry 2008 budú stáť o polovicu viac, ako všetky od roku 1976 dokopy.
V procese prestavby proletárskej metropoly na metropolu západného typu sa muselo presťahovať na iné miesto údajne až milión a štvrť Pekinčanov. Aj veľa fabrík. Na perifériu presídlili aj oceliareň so 120-tisíc zamestnancami. Do projektovania „nového Pekingu“ zapojili Číňania aj stovky zahraničných architektov.
Smog je kliatba
„Svieži vzduch a dobré počasie,“ je najčastejšie želanie vyslovované ústami čínskych organizátorov. Smog je pre Peking kliatba. Patrí k mestám s najznečistenejším životným prostredím na svete. Hroziacu búrku dokážu Číňania zlikvidovať lietadlami a raketami, vyčistiť nebo od mrakov zvládla už Moskva v roku 1980, ale smog je ťažší súper.
„Som si istý, že olympijské hry v Pekingu budú najlepšie v histórii,“ vyhlásil po poslednej návšteve Juan Antonio Samaranch, bývalý šéf Medzinárodného olympijského výboru, ktorý na záverečných ceremoniáloch s obľubou dával Hrám prívlastky.
Marketingoví bossovia predpokladajú, že na obrazovkách aspoň časť z nich uvidia štyri miliardy ľudí, takmer dve tretiny ľudstva.
Skúšky pravdy
S úžasnými očakávaniami, ako pripomína americká agentúra AP, však prichádzajú aj veľké riziká.
Nejde ani tak o očakávania športovcov, ako o očakávania čínskej vlády, ktorá si sľubuje, že prostredníctvom olympiády predstaví „novú Čínu“ a viac sa zblíži so západným svetom. Viac je na očiach aj jej politika, a tá sa bude častejšie dostávať pod podobný, ba väčší tlak, než aký predstavuje hrozba svetoznámeho režiséra Stevena Spielberga, že sa vzdá zakontrahovaného režijného podielu na olympijských ceremoniáloch, ak Čína neprestane podporovať sudánsky režim zodpovedný za dárfúrsku genocídu.
Čínske vedenie čaká rok plný skúšok na imaginárom detektore lži.
Čínske top športy
Na otázku, ktoré športy sú v Číne momentálne najpopulárnejšie, Peter Klenovský bez zaváhania vymenoval šesť: stolný tenis, bedminton, gymnastika, basketbal, volejbal a plávanie. Sám má zvlášť vrelý vzťah k volejbalu, najmä plážovému, k tenisu, plávaniu a snoubordingu. „Šport beriem nielen ako estetický prostriedok, ale aj ako nástroj uchovania fyzického a hlavne duševného zdravia,“ poznamenal.
![]() |