BRATISLAVA. Všeobecná zdravotná poisťovňa rozbieha projekt internetovej zdravotnej knižky pre poistencov bez toho, aby vypísala výberové konanie.
O zákazke za 139 miliónov korún, a výhľadovo za ešte oveľa väčšie peniaze, rokuje s firmou, ktorá nedávno dosadila do svojho predstavenstva bývalú poslankyňu Smeru Editu Angyalovú.
Nominantom Smeru je aj minister zdravotníctva Ivan Valentovič. Jeho rezort je v poisťovni 100-percentným akcionárom.
Ako obísť konkurz
Poisťovňa chce pomocou internetu zefektívniť komunikáciu medzi lekárom a pacientom. Minulý rok však vtedajší členovia predstavenstva boli proti predloženému projektu.
„Nesúhlasila som, pretože nebola dopracovaná projektová dokumentácia. V tej, ktorá bola predložená, boli viaceré sporné body a nejasnosti,“ hovorí bývalá členka predstavenstva poisťovne Angelika Szalayová.
Problémom boli najmä nejasnosti okolo financovania, chýbajúca legislatíva o elektronickej komunikácii, ale najmä – absencia verejnej súťaže.
Po voľbách už nebol s projektom nijaký problém. V polovici júla 2007 začala poisťovňa o jeho podobe rokovať s firmou Asseco Slovakia.
„Postupovali sme v súlade s platnou legislatívou,“ obhajuje spôsob výberu dodávateľa hovorkyňa poisťovne Petra Balážová.
Poisťovňa navyše tvrdí, že chce využiť vynález českej firmy IZIP. „Držiteľom výhradných práv na používanie vynálezu a súvisiaceho know-how na prevádzkovanie služieb internetovej zdravotnej knižky na území Slovenska je spoločnosť Asseco Slovakia,“ povedala Balážová.
Gabriel Beer z ekonomického týždenníka Trend považuje postup poisťovne účelový. „Ak má byť súťaž priehľadná, nezadá sa konkrétny produkt, ale kritériá, čo by mal systém vedieť urobiť. Takýto spôsob obstarávania nasvedčuje, že ide o vopred pripravený obchod pre konkrétnu firmu.“
Na Slovensku už pôsobia firmy, ktoré majú s projektmi ako internetová zdravotná knižka skúsenosti – napríklad Siemens. „Podobné projekty sme realizovali v Taliansku, Slovinsku alebo v Rakúsku,“ povedal hovorca spoločnosti Tomáš Král.
Vo svete sa touto problematikou zaoberajú napríklad firmy Orion Health Limited, ISPro, InterSystems Corporation či Agfa HealthCare.
Balážová na otázku, či si poisťovňa urobila vopred prieskum trhu, neodpovedala.
Sabolová: Času mali dosť
Členka parlamentného výboru pre zdravotníctvo Mária Sabolová z KDH považuje projekt internetových knižiek za užitočný. „Zabráni sa duplicite niektorých činností. Lekár si jednoducho klikne na internet a zistí, kde a ako bol pacient vyšetrený.“
Prekáža jej však, že poisťovňa, ktorú ovláda rezort zdravotníctva, obišla verejnú súťaž. „Je to nemysliteľné. Tým viac, že táto vláda v minulosti neustále kritizovala, ako sa tu korumpovalo a dohadzovali štátne zákazky.“
Sabolová pripomína, že súčasné vedenie rezortu nastúpilo už pred rokom. „Za ten čas mohli dávno vypísať výberové konanie. Tým viac, že stanovené podmienky na realizáciu projektu nie sú komplikované.“
Prekvapilo ju tiež, že poisťovňa sa odvoláva na európsku legislatívu. V dokumente o začiatku rokovaní s firmou Asseco Slovakia, ktorý má SME k dispozícii, totiž tvrdí, že „na základe uznesenia Európskej komisie (z februára 2003, resp. apríla 2004 – pozn. red.) je potrebné do konca roka 2008 zaviesť systém, založený na elektronickom spracovaní údajov, ktoré súvisia s poskytovaním zdravotnej starostlivosti“.
Sabolová však hovorí, že v zdravotníctve Slovensko nie je až tak striktne viazané legislatívou únie. „Väčšinou ide len o odporúčania.“
Jej slová potvrdzujú aj súkromné zdravotné poisťovne Dôvera a Apollo, ktoré zatiaľ o podobnom projekte, s akým v týchto dňoch začína Všeobecná zdravotná poisťovňa, neuvažujú. „Nevieme o žiadnom záväznom nariadení únie, ktoré by určovalo presný termín, dokedy a akou formou to treba urobiť. Podľa našich informácií sa momentálne iba definujú štandardy, ktoré by mali byť k dispozícií až v polovici roka 2009,“ reagovala Zuzana Horníková z Dôvery.
„Účasť na podobných projektoch, ktoré bežia vo viacerých štátoch únie, je dobrovoľná. Jeho realizáciu má vo svojom akčnom pláne aj Slovensko. Nie je však záväznou normou,“ hovorí Radka Miklášová z Apolla.
Valentovič o ničom nevie
Minister zdravotníctva Valentovič tvrdí, že o príprave internetových knižiek nič nevie. „Nepoznám detaily, práve som sa vrátil z dovolenky. Ale budem sa pýtať aj predstaviteľov poisťovne.“ Podobne reagoval aj člen zdravotného výboru Štefan Zelník z SNS.
Projekt, ktorý rozbieha Všeobecná zdravotná poisťovňa, je zatiaľ len pilotný. Poisťovňa knižky chystá pre 100–tisíc poistencov a zapojiť chce tisíc lekárov.
Celkové náklady na internetové knižky môžu byť teda niekoľkonásobne vyššie, ako 139 miliónov. Na otázky, aká bude výsledná suma, či sa bude aj na ďalších fázach projektu podieľať firma Asseco Slovakia, resp. či pôjde opäť o priame zadanie, Balážová neodpovedala.
Projekt je však podľa hovorkyne poisťovne dôležitý, lebo má prispieť k „zvýšeniu bezpečnosti pacienta a zlepšeniu kvality zdravotnej starostlivosti tak, aby vynaložené finančné prostriedky boli využívané efektívne, na báze aktuálnych on-line informácií o zdravotnom stave pacienta“.
„Projekt bude čiastočne financovaný z rozpočtu poisťovne – s predpokladom spolufinancovania z prostriedkov Európskej únie,“ hovorí.
Česká zdravotná poisťovňa, dostala za rovnaký prípad pokutu
Pražská firma IZIP, ktorej vynález Všeobecná zdravotná poisťovňa podľa svojho vyjadrenia potrebuje, čelila v minulosti v Česku obrovskému škandálu.
Bývalý minister zdravotníctva David Rath z ČSSD obvinil zakladateľov firmy, europoslancov za ODS Miroslava Ouzkého a Milana Cabrnocha, že cez spomínaný projekt tunelujú českú Všeobecnú zdravotnú poisťovňu. Podľa Ratha z nej „vytiahli“ stovky miliónov korún, pričom ani v tomto prípade nebola na dodávateľa zákazky vypísaná verejná súťaž. Poisťovna za nevypísanie verejnej súťaže dostala od protimonopolného úradu pokutu 800 tisíc korún.
Ouzký sa vtedy bránil podobne, ako dnes vedenie poisťovne na Slovensku. „IZIP získal patent, takže je jasné, že nemohlo byť vypísané výberové konanie.“ Ratha za jeho výroky aj zažaloval. Prvostupňový súd jeho podanie zamietol, a Ouzký sa odvolal. Cabrnochovi dal, naopak, súd v spore s Rathom za pravdu, aj Rath sa však odvolal.
Na Slovensku sa rozbieha projekt internetových knižiek na základe licenčnej zmluvy, ktorú podpísal český IZIP s firmou IZIP Slovakia. Tá zase podpísala podlicenčnú zmluvu s firmou Asseco Slovakia, s ktorou dnes rokuje Všeobecná zdravotná poisťovňa.
Minister Ivan Valentovič označil otázku, či nie je sú problémy IZIP v Česku dôvodom na opatrnosť, za špekulatívnu. „Keďže ide o firmu, ktorá má s podobným projektom skúsenosti, nevidím v tom problém.“
Poslanec SNS Štefan Zelník je zdržanlivejší. „Predpokladám, že poisťovňa si dá pozor, ako bude koncipovať zmluvu s realizátorom projektu.“
Asseco aj Angyalová mlčia
Bývalá poslankyňa Smeru spolupracovala s firmou už počas politickej kariéry.
Firma Asseco Slovakia, ktorá rokuje so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou o projekte internetovej zdravotnej knižky, pôsobí na trhu pod rôznymi názvami od roku 1990.
Podľa obchodného registra sa zaoberá aj automatizovaným spracovaním údajov či prieskumom trhu v oblasti informačných systémov.
Donedávna mala spoločnosť štyroch členov predstavenstva, začiatkom júla sa stala jeho piatym členom Edita Angyalová zo Smeru, ktorá v máji odišla z parlamentu.
Poisťovňa začala s firmou rokovať 20. júla.
„Je evidentné, že v tomto prípade existuje väzba na politickú stranu (Smer – pozn. red.), ktorá má priamy vplyv na poisťovňu. Je dokonca možné, že rozšírenie predstavenstva bolo účelové, aby firma získala konkrétnu zákazku.
„Ťažko to však preukázať,“ hovorí právnik Pavel Nechala z Transparency International.
Na stránke Asseco Slovakia sa píše, že Angyalová s firmou spolupracuje od roku 2004. Najskôr bola konzultantkou pre financie a stratégie, dnes zastáva pozíciu Head of Finance and IR. „Medzi jej najvýznamnejšie úspechy patrí vstup Asseco Slovakia na Varšavskú burzu cenných papierov.“ Angyalová žiadosť o rozhovor o pôsobení vo firme odmietla.
PR manažérka firmy Dana Madunická najskôr prisľúbila, že o podrobnostiach projektu internetovej knižky zariadi denníku SME rozhovor s niekým z predstavenstva.
Neskôr však poslala nasledujúce stanovisko: „Celý proces verejného obstarávania je plne v réžii Všeobecnej zdravotnej poisťovne, a preto sa k nemu nebudeme vyjadrovať.“ (vag)