LONDÝN. Na farme v juhovýchodnom Anglicku potvrdili cez víkend vírus slintačky a krívačky. Na ostrovoch sa ihneď objavili obavy, že by sa mohla zopakovať epidémia z roku 2001, ktorá zničila vidiek.
Premiér Gordon Brown sa vrátil predčasne z rodinnej dovolenky a vyhlásil, že úrady robia všetko preto, aby zabránili šíreniu ochorenia.
V Británii zaviedli okamžite zákaz presunu oviec, dobytka a ošípaných. Chcú tak zamedziť šírenie vírusu medzi zvieratami. Šírenie medzi ľuďmi je menej pravdepodobné.
V okolí postihnutej farmy, ktorá sa nachádza juhozápadne od Londýna, vytýčili trojkilometrovú ochrannú zónu a desaťkilometrové monitorovacie pásmo. Podrobne sa preverujú aj dve neďaleké laboratóriá, ktoré sú podozrivé ako možný zdroj nákazy. Úrady tiež zakázali vývoz britského dobytka do Európskej únie.
Stop dovozu
Hovorkyňa Európskej komisie Christiane Hohmannová povedala, že dnes únia prijme rozhodnutie, ktoré „potvrdí existujúce opatrenia na obmedzenie pohybu zvierat a prepravu výrobkov“ z Británie.
Na možnú hrozbu z Británie reagovali viaceré európske krajiny. Francúzske ministerstvo poľnohospodárstva oznámilo, že preveruje ošípané, ovce a kozy privezené v posledných desiatich dňoch z Británie. V pohotovosti sú aj veterinári, ktorí chodia na obhliadky po farmách. Ministerstvo vydalo zákaz pohybu dobytka a vyzvalo farmárov na ostražitosť.
Spomienky na jatky
V roku 2001 v dôsledku epidémie zlikvidovali v Británii až desať miliónov zvierat, čo výrazne poškodilo poľnohospodársky priemysel. Vláda premiéra Tonyho Blaira vtedy v dôsledku krízy povolala armádu a preložila termín volieb. Zároveň čelila kritike, ktorá jej vyčítala pomalý postup proti epidémii.
Zvieratá sa vtedy nakazili aj vo Francúzsku, Írsku a Holandsku.
Slintačku a krívačku sprevádzajú u kopytníkov vysoké horúčky a pľuzgiere, pričom choroba často vedie k úmrtiu. Nákaza sa prenáša na kolesách automobilov, zvieratami a na topánkach.
Británia pozastavila vývoz chovných zvierat vrátane kostí, mäsa a mlieka.
hovorca ministerstva poľnohospodárstva