BRATISLAVA. Za šikanovanie, absurdné klamstvá a obvinenia, či jav v Európe absolútne nevídaný, považuje premiér Robert Fico kauzu dvojmiliónovej dotácie pre neziskovú organizáciu, v ktorej kedysi pracovala ministerka práce Viera Tomanová.
Robert Fico prišiel v sobotu s podobnou sprisahaneckou teóriou ako kedysi premiér Mikuláš Dzurinda. Kým Dzurinda hovoril o skupinke novinárov a podnikateľov, ktorí škodia SDKÚ a štátu, Fico hovorí o spojení súkromných dôchodcovských spoločností a novinárov, ktorí šikanujú ministerku práce Vieru Tomanovú.
VIDEO - Premiér obhajuje ministerku
Dvojmiliónová dotácia organizácii Privilégium, kde ministerka kedysi pracovala, je podľa premiéra v poriadku. Zaútočil na médiá – povedal, že o prípade píšu len preto, lebo to chcú dôchodkové správcovské spoločnosti. Tie podozrieva, že novinárov korumpujú.
Dôchodkové spoločnosti aj vydavatelia novín Ficove obvinenia odmietli.
Privilégium dostalo najvyššiu dotáciu zo všetkých žiadateľov podľa výnosu K4. Na rozdiel od ostatných dostalo takmer celú sumu, o akú žiadalo. Fico to nepovažuje za klientelizmus, hoci pred voľbami tvrdil, že nebude mať v podobných prípadoch problém konať.
Jeho obhajoba spočíva v tom, že peniaze nešli jemu, ministerke či jej príbuzným, ale na postele pre „chudákov“, ktorí sa nemôžu hýbať. Prečo malo Privilégium prednosť pred inými, čo žiadali peniaze na rovnako ušľachtilé ciele, nevysvetlil. „Napríklad sme rozhodovali o prideľovaní zdrojov na výstavbu ihrísk. Došli stovky žiadostí, museli sme rozhodnúť o päťdesiatich. Sú nejaké toky peňazí, ktoré máme, ale boli použité na ten najhumánnejší charakter,“ tvrdí Fico.
Podľa fotografií, ktoré sú na stránke Privilégia, ide o luxusné zariadenie. Nezdá sa, že by ho využívali chudobní. Keď si novinári chceli pozrieť postele, na ktoré dotácia išla, majiteľ objektu im to nedovolil.
„Neviem, z akého dôvodu nedošlo ku kontaktu s touto organizáciou, ja to ovplyvniť neviem, ale myslím, že peniaze išli na správny účel,“ vyhlásil Fico.
Hovorí, že dotáciu by kedykoľvek podpísal. Jediné ponaučenie, ktoré si Tomanová aj Fico z kauzy zobrali, je, že pripravia nový výnos, podľa ktorého už nebude môcť dostať dotáciu ani ten, kto dlhuje Sociálnej poisťovni, nielen štátnemu rozpočtu. Privilégium dlhuje poisťovni 17 miliónov. Tá dlh kedysi exekučne vymáhala, ale exekúciu zastavila. Dôvod nechce prezradiť.
Za premiérom stojí aj predseda SNS Ján Slota. Neprekážajú mu ani jeho konšpiračné teórie.
HZDS naopak považuje Ficov výstup za nešťastný. „Vôbec by som to nevidel tak, že to bol organizovaný útok,“ povedal poslanec Ján Kovarčík. „Ministerka urobila viacero chýb a musí si to priznať. Či už, keď si poslala služobné auto do Portugalska, alebo to, čo urobila teraz.“ Hnutie podľa neho tému otvorí v koaličnej rade.
Politológovia hovoria, že Fico chce útokom na médiá a DSS odpútať pozornosť od podstaty problému, hoci práve on pred voľbami podľa politológa Grigorija Mesežnikova „navodil atmosféru, že do funkcií bude nominovať iba krišťáľovo čistých ľudí“. Politológ Miroslav Kusý hovorí, že Ficove obvinenia hraničia s duševnou chorobou. To, čo spravila Tomanová, je podľa neho na odstúpenie z funkcie.
Proti Ficovým výrokom sa ohradila aj Asociácia správcovských spoločnosti. „Pýtame sa, či kampaň proti ministerke vedú aj všetky ministerstvá, ekonomickí experti, občianske združenia a Národná banka, ktoré napísali k novele zákona o sociálnom poistení spolu 122 zásadných pripomienok“. Napríklad minister vnútra Robert Kaliňák ministerke vyčítal, že diskriminuje ženy.
Premiér podozrieva médiá, že sú podplatené
Premiér chce podať trestné oznámenie. Prekáža mu akcia, ktorú novinárom zaplatil Allianz v Alpách.
Vláda bude chcieť podľa Roberta Fica vysvetlenie, či dôchodkové správcovské spoločnosti nekorumpujú novinárov.
„Napríklad vo veci výletu jedenástich slovenských novinárov do rakúskych Álp, kde okrem školenia, ako písať o DSS, za peniaze vlastníka DSS lyžovali, jedli a pili,“ povedal Fico. Nepovedal, o ktorú spoločnosť ide, ani mená novinárov. Odmietol, že by mal informácie od SIS.
VIDEO - premiér Fico o novinároch
„Ak to tak bolo, aké sú informácie, tak si myslím, že to bol jasný trestný čin korupcie a budeme sa tým musieť vážne zaoberať,“ tvrdí Fico a chce podať podnet.
Korupciu odmietli
Podobnú akciu pre novinárov urobila na jar poisťovňa Allianz. „Korupcia je neprípustná. Potom by korupciou museli byť aj zahraničné lety novinárov s politikmi,“ povedala hovorkyňa poisťovne Lucia Muthová.
Korupciu odmietlo aj Združenie vydavateľov tlače. „Vydavatelia sa nezúčastňujú na politickom boji. Nielen vo vzťahu k dôchodkovej problematike či krokom ministerky práce, ale aj k ďalším závažným otázkam spoločnosti sú pre vydavateľov na prvom mieste princípy nezávislosti, plurality a objektívnosti,“ píše vo vyhlásení. Novinári podľa združenia chodia na podobné podujatia bežne. „Každá redakcia má samostatné pravidlá, na základe ktorých dané pozvania hodnotí a buď ich prijme, alebo odmietne.“
VIDEO - Reakcia prezidenta Združenia vydavateľov periodickej tlače
Denník SME považuje účasť na akciách súkromných firiem, akou bolo napríklad školenie v Alpách spojené s lyžovačkou, za prešľap proti vnútorným etickým pravidlám.
Aj redaktor SME
Na akcii v Alpách bol ekonomický redaktor SME Ľuboš Jančík. V tom čase si čerpal dovolenku. Vedenie redakcie o tom nevedelo a Jančíka potrestá. Redaktor o kauze Privilégium nikdy nepísal.
Na akcii bol napríklad aj redaktor Trendu, ktorý to považuje za úplne normálne, či redaktor STV. Televízia sa proti Ficovým tvrdeniam o korupcii tiež ohradila, účasť redaktora považuje za normálnu, keďže v Alpách mal aj pracovný program.
Možné korumpovanie novinárov dôchodkovými spoločnosťami je podľa Fica dôvodom, prečo píšu o dotácii pre bývalého zamestnávateľa ministerky Tomanovej .
(mož)
Na záver pustil video
Dôchodkové spoločnosti má usvedčiť nahrávka určená na firemný večierok.
Hneď na začiatku tlačovej besedy premiér povedal, že po jej skončení pustí „klip, ktorý absolútne potvrdzuje, ako sa stavajú DSS k výhodnosti investovania do druhého piliera, a aj k tomu, ako sa vedia vysmievať ľuďom za to, keď sa na takýto krok odhodlajú “.
Nahrávku, na ktorej šéf DSS Allianz spieva prezlečený do ženských šiat pieseň „Sladké mámení vyšších dúchodú“ potom už Fico s novinármi nepozeral.
Hovorkyňa Allianzu Lucia Muthová povedala, že tri roky staré video malo zabaviť obchodných partnerov na jednej akcii. Odmietla, že by sa vysmievalo ľuďom. Autor podľa nej dnes pracuje pre ministerstvo práce. Video vyrobila firma herca Michala Gučíka, ten však odmietol, že by dnes robil pre Vieru Tomanovú. Ficova hovorkyňa Silvia Glendová povedala, že je jedno, kto video vyrobil, dôležitý je obsah. Fico na záver zaútočil aj na televíziu TA3, lebo priamy prenos z besedy zastavila po jeho odchode a video nepustila. (mož)(mož)
Stĺpček Matúša Kostolného
Kanálové metódy
Machiavelli by poskočil od radosti. Premiér Fico tento víkend predviedol, že vo vojne je ochotný použiť takmer všetko. Keď nemôže presvedčiť o správnosti svojej politiky, vytiahne aspoň niečo proti.
Má pravdu, keď hovorí, že novinári tiež nie sú stopercentní a občas robia chyby. Platené akcie súkromných spoločností sú jednou z nich. Je s nimi spojený zápach korupcie, a preto sa na nich naši redaktori nezúčastňujú. Aspoň by sa nemali, čo sa v tomto prípade nestalo. Bola to jasná chyba. Vidieť však za lyžovačkou v Alpách dôvod, prečo noviny píšu o rizikách a omyloch plánov ministerky Tomanovej, je nezmysel. Na to netreba ani čerstvý alpský vzduch a už vôbec peniaze dôchodkových spoločností.
Podobné je to s videom šéfa poisťovne, ktoré premiér pustil po tlačovke. Zdá sa, že chcel povedať niečo veľké. Hlúpe verše z travesty šou sú podľa neho dôkazom zvrátenosti ľudí z dôchodkových spoločností. Už to je chyba. Ešte vážnejšie však je, že na to použil súkromný záznam, ktorý získal bohvieako.
Topmanažéri musia byť pomaly pripravení na takmer rovnakú verejnú kontrolu ako politici. Zverejnenie takéhoto videa by sa však viac hodilo najdrsnejšiemu bulváru a nie premiérovi. Aspoň nie takému, ktorý nepoužíva kanálové metódy.
Autor: Monika Žemlová. Video - Eugen Korda