BRATISLAVA. Second Life je jeden z najväčších fungujúcich virtuálnych svetov. V roku 2003 ho spustila americká spoločnosť Linden Lab. Vstup do sveta je zadarmo. Jediné, čo potrebujete, je počítač s rýchlym pripojením na internet. Po registrácii si stačí vytvoriť postavu, ktorá vás bude vo virtuálnom svete reprezentovať.
Svet je úplne otvorený a umožňuje užívateľom vytvárať vlastné objekty. Či už ide o oblečenie pre virtuálnu postavu, dom, alebo nový účes. Na rozdiel od iných virtuálnych prostredí ostávajú veci, ktoré v ňom vytvoríte, vaším majetkom. Môžete ich ďalej predávať alebo vymieňať. Peniaze na prevádzku sveta získava spoločnosť vyberaním poplatkov za virtuálne pozemky a sčasti aj predajom virtuálnej meny linden za skutočné doláre. Linden slúži ako výmenná jednotka pri obchodoch medzi postavami. Presne ako peniaze v skutočnom svete.
Transakcie však fungujú aj opačným smerom a lindeny, ktoré v Second Life zarobíte, si môžete vymeniť podľa akutálneho kurzu za skutočné doláre. Len za jún malo z ekonomiky Second Life 132 ľudí vyšší príjem ako 5000 dolárov, v prepočte 125-tisíc slovenských korún. Celkovo má plusovú bilanciu viac ako 40-tisíc ľudí.
Ekonomika Second Life rastie rýchlym tempom. V tomto roku by podľa analýzy spoločnosti Deloitte mala dosiahnuť hrubý domáci produkt 500 miliónov dolárov. Na porovnanie HDP ostrova Grenada bude v tomto roku približne 560 miliónov dolárov.
Podnikanie vo virtuálnom svete vynáša veľké peniaze aj v tom skutočnom. Číňanka Ailin Graef sa stala prvou milionárkou, keď v novembri 2006 zarobila na virtuálnom obchode s nehnuteľnosťami reálny milión dolárov. Reuben Steiger si založil poradenskú firmu MilionsOfUs, ktorá radí spoločnostiam, ako sa správne prezentovať vo virtuálnom prostredí. Do Second Life pritiahol spoločnosti ako napríklad Coca-Cola, Microsoft či Toyota. Jeho spoločnosť očakáva v tomto roku príjmy šesť miliónov dolárov.
Marketingový potenciál Second Life využívajú aj veľké medzinárodné firmy na propagáciu svojich produktov. Módne značky oblečenia, počítačové firmy, ale aj politici či cirkvi majú v Second Life svoje sídla a zástupcov. Agentúra Reuters prináša z virtuálneho sveta pravidelné spravodajstvo. Pravidelne sa konajú výstavy, divadelné predstavenia či koncerty. Medzi inými v Second Life naživo vystúpila speváčka Suzanne Vega.
Autor: pst