Sólo pre dvoch hercov a jeden mikroskop. Tak by sa dalo zhrnúť zloženie amerických kriminálnych seriálov, ktoré v posledných rokoch zaplavili celý svet. Rodovo zmiešaný, ale inak úplne asexuálny párik vyšetrovateľov vždy nájde nejakú drobnú stopu a polovicu vysielacieho času strávia spolu v laboratóriu.
Tam, kde bývala kedysi psychológia, prípadne pár akčných scén, je dnes chladnokrvné analyzovanie, tam, kde bývalo napätie medzi kolegami, je dnes predvádzanie učebnicových vedomostí a chlad bez jediného úsmevu. Azda v každej časti týchto seriálov vidíme spomalený záber vystrelenej guľky a pár iných trikov zaujímavých možno pred desiatimi rokmi. Takéto seriály sú nakrútené veľmi profesionálne, čo aj tak nedokáže dostatočne zamaskovať, aké sú veľmi nudné.
Práve vďaka týmto vraždám bez farby a chute boli nedávno v Británii populárne dve kriminálne série s názvom Život na Marse. V seriáli situovanom do začiatku 70. rokov policajti ešte pili, boli vulgárni, používali násilie a boli medzi nimi pochybné charaktery. Na obrazovky sa zrazu vrátil život a kanál, ktorý vysiela sterilné americké kriminálky, žiarlivo pozeral na úspech konkurencie v hnedých kožených sakách a s bokombradami veľkosti popolníka.
Filmy z nemecky hovoriacich krajín boli u nás vždy považované za čosi menejcenné, v rámci spomínaného žánru sa však aj Komisár Rex začne javiť ako tá lepšia voľba a Derrick s obrovskými vačkami pod očami napokon vyzerá ako spasiteľ televíznej zábavy. O ideologickom pracovníkovi majorovi Zemanovi ani nehovoriac. Lepší nadpozemský komunista v pozadí ako mikroskop v popredí.