Do Izraela dorazila zelená móda. Nie, nejde o farbu oblečenia či auta, ide o zelené myslenie, ktoré tak dobre poznajú v niektorých vyspelejších štátoch Európy.
Izraelčania sa zrazu spamätali a uvedomili si, že ich malá a na suroviny nebohatá krajinka, by nemusela vydržať nápor ich konzumu. Ako takmer vždy, aj do tohto projektu sa Izraelčania pustili s obrovským nadšením a ešte väčším humbugom, ktorý však, žiaľ , nevydržal príliš dlho.
Napríklad v našom dome. Keď nám priviezli kontajnery na plasty a papier, ľudia separovali až boli červení od nadšenia a pachtenia sa za tým, kto nazbiera viac novinového papiera (to je tá povestná izraelská súťaživosť).
Trvalo to presne mesiac a už sa noviny povaľujú v „klasickom“ smetiaku spolu so šupkami od zemiakov či téglikami od syrov. Jednoducho trendy zelená sa v Izraeli udomácňuje len pomaly.
A to napriek tomu, že vláda aj veľké spoločnosti začali s mediálnou kampaňou, ktorá má Izraelčanov naučiť šetriť energiou. V lete totiž pravidelne „odchádza“ izraelská energetická sústava, lebo Izraelčania sú závislí od klimatizácií v bytoch. A to doslova.
V júli sedia doma vo svetroch a v drevákoch, lebo klimatizáciu si umne nastavili na necelých 17 stupňov.
A tak im teraz v televízii rozumne vyzerajúci chlapík vysvetľuje, že stačí, aby mali v byte 25 stupňov, čo znamená, že svetre nebudú potrebovať a pri pohľade na účet za elektrinu im nepríde nevoľno.
Izrael má tiež tradične problém s vodou, o ktorú už bojoval vo viacerých vojnách. Ani to však Izraelčanom nebráni polievať svoje prenádherné záhrady celý deň v kuse. Všemožné výzvy, aby sa tohto luxusu vzdali, s prehľadom ignorujú.
Tí istí ľudia však podpisujú módne petície za zatvorenie tej či onej továrne. To, že sa na miesto činu, niekedy aj 200 metrov od domu, dovezú autom, s ich ekologickým svetonázorom nijako nekoliduje. Veď si svedomie očistia, keď pošlú šek na projekt, ktorý sa snaží spustiť výrobu elektriny z kravských lajen.