Dvaja zločinci a kat v maske. Poprava, „spravodlivo“ rozzúrený dav vzývajúci Boha a hysterický plač matky jedného z popravených. Aby bola spravodlivosť dokonalá, zomreli vrahovia na tom istom mieste ako ich obeť, presne dva roky po vražde.
Obesili ich pred veľkou fotografiou zavraždeného. To všetko sa vo štvrtok odohralo v Teheráne. Verejnú popravu tam podľa BBC vykonali po prvý raz od roku 2002.
To, že sa teheránsky režim vrátil k verejným popravám, nie je prekvapujúce. V posledných týždňoch sa totiž v Iráne popravuje pomerne často, aj keď skôr za múrmi väzníc.
Prejav slabosti?
Iránska vrchnosť označuje popravy za „vykonávanie spravodlivosti v mene väčšej bezpečnosti“. Humanitárne organizácie hovoria o krutých a nehumánnych trestoch, iránska opozícia si myslí, že je to prejav slabosti režimu, ktorý si musí populistickým pohľadom na spravodlivosť naprávať imidž.
Motívy môžu byť rôzne, čísla sú však jasné. Minulý rok Irán popravil 177 ľudí, v prvých siedmich mesiacoch tohto roka už viac ako 150. Boli medzi nimi vrahovia, drogoví díleri, znásilňovači, členovia kriminálnych gangov, ale aj disidenti, opoziční novinári či neverné ženy.
Amnesty International očakáva, že počet popráv bude len rásť. V minulých mesiacoch podnikli iránski policajti záťah na drogových dílerov a zatkli vyše tisíc ľudí. Medzi uväznenými je určite niekoľko „kandidátov“ na trest smrti. Popravy takýchto ľudí by vláde mohli zvýšiť popularitu, keďže v Iráne rapídne rastie počet drogovo závislých mladých ľudí.
Štvrtková poprava v Teheráne mala aj politický rozmer. V slučke skončili dvaja muži, ktorí zabili prominentného iránskeho sudcu. Ten posielal do väzenia disidentov. Muži sa k vražde priznali s tým, že sudcu zabili pre jeho skorumpovanosť.
To, že sa ich sudcovia rozhodli popraviť verejne, sa vysvetľuje ako zastrašenie všetkých, čo by chceli spochybniť iránsky režim aj jeho spravodlivosť.
Ľudia sa prizerajú verejnej poprave piatich mužov v iránskom Mašade. REUTER |
Autor: mik