
Prezident Európskej futbalovej asociácie (UEFA) Švéd Lennart Johansson na recepcii v bratislavskom hoteli Forum, v ktorom strávil dva dni počas svojej oficiálnej návštevy Slovenska. ŠTARTFOTO - JÁN SÚKUP
BRATISLAVA - Predseda Európskej futbalovej asociácie (UEFA) Švéd Lennart Johansson svoje sľuby plní. Vlani v lete mu v účasti na európskom šampionáte hráčov do 21 rokov zabránila choroba, ale rest dobehol v závere tohto týždňa, keď na dva dni navštívil Bratislavu. Z futbalového hľadiska nemá na slovenskú metropolu dobré spomienky, lebo ešte v šesťdesiatych rokoch za čias aktívnej činnosti v drese AIK Štokholm prehral jeho klub dvakrát so Slovanom v Interpohári. Oveľa spokojnejší bol severan, keď sa zúčastnil na delení bývalej česko-slovenskej futbalovej asociácie, ktoré podľa neho prebehlo bez komplikácií. Vyslovil radosť, že medzi oboma stranami zostali korektné vzťahy.
„Šport by sa nemal miešať s politikou, ale bez toho sa nedajú riešiť niektoré veci,“ zdôraznil šéf európskeho futbalu na včerajšom stretnutí s novinármi v bratislavskom hoteli Forum. Reagoval tak na momentálne spory medzi UEFA a komisármi Európskej únie pri riešení pohybu profesionálnych hráčov. Práve včera sa malo v Bruseli uskutočniť ďalšie kolo rokovaní, ale na žiadosť Medzinárodnej futbalovej asociácie (FIFA) ho odložili. Európska komisia podrobila UEFA kritike, že až príliš striktne obhajuje záujmy klubov. „Zástupcovia komisie nesúhlasia s našimi pravidlami, ktoré obmedzujú pohyb futbalistov. Navrhujú napríklad, aby mohli kluby uzatvárať s hráčmi zmluvy iba na jeden rok. Ak by to malo platiť, vznikli by problémy predovšetkým pre trénerov, ktorí by nevedeli, aká bude situácia v ich mužstve na budúci rok. Pritom väčšina hráčov dala najavo, že im vyhovujú viacročné kontrakty,“ povedal Johansson.
UEFA pracuje na inovácii transfer systému najmä v oblasti mládeže. Podľa Johanssona nie je dobré, ak 14- 15-roční hráči odchádzajú do neznámeho prostredia, lebo to môže mať negatívny vplyv na ich ďalší výkonnostný rast. Je to pre nich veľká záťaž, ak musia opustiť svoj domov a pokúsiť sa presadiť tam, kde nie sú veľmi vítaní, pretože predstavujú konkurenciu.
Európsky futbalový vrcholný orgán sa čoraz viac ocitá medzi dvoma mlynskými kameňmi. Z jednej strany ho torpéduje skupina štrnástich ekonomicky najsilnejších klubov (G-14), ktorá je signatárom založenia takzvanej superligy, čo by zrejme úplne zlikvidovalo terajšiu Ligu majstrov. Z druhej strany naň vyvíjajú nátlak mužstvá z menších krajín, ktoré by sa rady videli v novo vzniknutej Eurolige. UEFA rázne odmieta návrhy jedných i druhých. A verbálne útoky, najmä nemecké, sú aj proti súčasnej štruktúre Ligy majstrov. „Nemôžeme meniť jej model každé dva roky. Je pravda, že hráči cítia záťaž, lebo hrajú veľa zápasov. Veľké kluby sú rady, keď sú tam a keď nie, tak majú veľa kritických pripomienok. Do úvahy však musíme brať aj to, že päť veľkých európskych krajín tvorí 90 percent našich príjmov.“
Johansson potvrdil zrušenie letnej súťaže Intertoto cup, lebo peniaze investované do nej sa dajú účelnejšie využiť pre menšie krajiny. Nie je nadšený neustálym nárastom prestupových súm. „V Európe existuje voľný trh a ten rozhoduje o konečných hraniciach. Pracujeme dva roky na tom, aby mohli kluby hráčom udeliť licenciu a aby sa znížili platové limity. Raz sa to musí skončiť. Tvrdím, že ja sám nemôžem míňať peniaze, kým ich nezarobím. To by sa mali naučiť aj kluby. Nie je predsa normálne, ak futbalista zarába desaťnásobne viac ako prezident krajiny,“ zdôraznil predseda UEFA L. Johansson.
MIROSLAV BUKOV