Záhradkári môžu často v tomto období pozorovať, že pri vstupe medzi kapustu vyrušia veľa drobných motýlikov. Nie sú to pravé motýle, ale molice. Molica skleníková škodí najmä na uhorke, šaláte, rajčiaku, paprike, fazuli, jahodách a okrasných rastlinách, molica lastovičníková len na kapustovej zelenine.
Dospelý hmyz je 1 až 1,5 milimetra dlhý, žltkastý, pokrytý bielym múčnatým povlakom. Larva meria okolo 3 milimetre, je žltkasto-zelená. Larvy aj dospelý hmyz vyciciavajú z listov rastlinné šťavy. Na napadnutých listoch sa objavujú najprv žltkasté, neskôr tmavohnedé škvrny, ktorých počet sa rýchlo zvyšuje, listy neskôr odumierajú a opadávajú. Molica lastovičníková prezimuje na kapustovej zelenine, jahodách alebo na divo rastúcom mlieči. V tomto roku je výskyt molice lastovičníkovej pomerne silný a je pozorovaný už viac mesiacov, v podstate od konca mája, teda iba pár týždňov po vysadení priesad kapustovej zeleniny do voľnej pôdy. Tomuto škodcovi totiž vyhovuje suché a veľmi teplé počasie.
Ochrana je pomerne zložitá, pretože škodca má veľa rýchlo sa vyvíjajúcich štádií a viac generácií do roka, čím sa urýchľuje vznik odolnosti nových populácií na tie isté účinné látky, preto je nevyhnutné striedať prípravky aj počas jednej vegetácie. Chemické ošetrenie sa robí až pri zistení výskytu škodcu. Na jeho monitorovanie sa v skleníkoch odporúča vyvesiť žlté lepové doštičky. Proti molici lastovičníkovej je povolený na kapustovú zeleninu iba prípravok Actellic 50 EC, pričom do postreku treba na zvýšenie priľnavosti a účinnosti pridať zmáčadlo.
Uvádzame aj ochranu v rýchliarňach, kde je škodlivosť molíc na mnohých druhoch zeleniny veľmi citeľná. Na papriku sú proti moliciam povolené prípravky Actara 25 WG, Applaud 25 WP a Calypso 480 SC, v rajčiakoch Actara 25 WG, Applaud 25 WP, Calypso 480 SC, Karate Zeon 5 SC, Mospilan 20 SP, Rimon 10 EC a Talstar 10 EC a v uhorkách Actara 25 WG, Applaud 25 WP, Calypso 480 SC, Karate Zeon 5 SC, Rimon 10 EC a Sanmite 20 WP. Na okrasných rastlinách sú proti moliciam povolené tri prípravky - Applaud 25 WP, Karate Zeon 5 SC a Talstar 10 EC. Prípravok Applaud 25 WP ničí len mladšie vývojové štádiá škodcov. Postrek sa odporúča zopakovať minimálne dva- až trikrát v intervale 3 - 5 - 7 dní. Proti imágam škodcu možno použiť nižšiu koncentráciu, proti larvám je potrebná vyššia koncentrácia.
V skleníkových podmienkach sa uplatňuje aj biologická ochrana pomocou moličiara skleníkového (Encarsia formosa). Pri jeho nasadení možno aplikovať prípravok Applaud 25 WP. Prirodzenými nepriateľmi molíc sú aj rôzne druhy lienok (s nimi nie sú žiadne skúsenosti; pri nižších výskytoch môžu pri umelom nasadení približne jednej lienky na rastlinu alebo 20 až 30 kusov na skleník obmedziť škody).