Gomfréna hlávkatá patrí k druhom rastlín, ktoré sú vhodné na sušenie. Vytvára guľovité súkvetie bielej, ružovej a fialovej farby s priemerom 1 až 1,5 centimetra. Počas kvitnutia sa súkvetie predlžuje, od spodnej časti dozrieva a rozpadá sa. Na sušenie sa preto reže úplne vyvinuté, ale ešte v tvare guľôčky. Farba zostáva stabilná. Gomfréna sa suší zavesená vo zväzkoch.
Okrem rastlín, ktoré pestujeme špeciálne na sušenie, môžeme na tento účel využiť aj mnoho iných kvetov a kríkov, osobitnú skupinu tvoria trávy. Sušíme:
* rôzne paprade;
* trvalky - hortenziu (zberáme ju, keď má rozkvitnuté všetky kvety v súkvetí), pivonky, rudbekie, levanduľu, vresy, flox, chryzantémy;
* letničky - machovku čerešňovú, alchemilku, nechtík lekársky, černušku, stračônožku, gypsomilku, nechtík, piesočník, nevädzu;
* ruže - strihajú sa vždy pred úplným roztvorením;
* trávy - kortaderiu, traslice, ostrice, obilné klasy, ovos, pšeno, perovec;
* buriny - štiav, rebríček, láskavec a iné;
* listy - eukalyptus, buk, banksiu, papraď, brečtan.
Gutaperčová páska na ovinutie a zamaskovanie podporného drôtu, ktorým vystužíme kvetnú stonku, býva bledohnedej, tmavozelenej, hnedej a bielej farby. Najobľúbenejšími nádobami na aranžovanie sušených rastlín sú misy, taniere, džbány, cukorničky, ale aj čajníky, karafy a podobne.
Katarína Kettmannová