BRATISLAVA. Na presadenie trestnej zodpovednosti však bude zrejme opäť chýbať politická vôľa. HZDS je už dlhodobejšie proti.
Poslankyňa HZDS Katarína Tóthová hovorí, že firmy už teraz môžu od spoločnosti dostať vysoké pokuty. Dokonca vyššie, ako by im mohol dať súd. Netreba to preto riešiť v trestnom práve.
Podpredsedníčka SNS Anna Belousovová hovorí, že strana vo vedení tento problém ešte neriešila. Národniari sú však proti riešeniam, ktoré môžu byť zneužité v podnikateľskej sfére. Čaká na rozhodnutie ministerstva spravodlivosti.
Harabin tají, ako to vyrieši
Rezort spravodlivosti, ktoré vedie Štefan Harabin za HZDS, zatiaľ riešenie tají. „Všetky záväzky, ktoré pre nás vyplývajú z medzinárodných dohovorov, budú splnené,“ povedal hovorca ministerstva spravodlivosti Michal Jurči.
Aj v stredu vláda prijala ďalší takýto dokument. Týka sa počítačovej kriminality. Pred jeho schvaľovaním upozornil na dieru v legislatíve, a tým aj problémy pri napĺňaní dohovoru, rezort vnútra, ktorý vedie Robert Kaliňák zo Smeru. Aj jeho ministerstvo čaká na riešenie.
Lucia Žitňanská z SDKÚ priznáva, že zodpovednosť firiem netreba riešiť len cez trestné právo, ale bolo by to jednoduchšie.
Skutky, za ktoré by mali podľa medzinárodných dohovorov hroziť firmám postihy, totiž rieši u nás najmä trestný zákon. Nejde len o počítačovú kriminalitu, ale aj korupciu, detskú pornografiu, pranie špinavých peňazí či obchodovanie s ľuďmi alebo prehrešky proti ekológii.
Prečo treba nájsť riešenie
O tom, že trestná zodpovednosť právnických osôb v slovenskom práve chýba, dokazuje nedávny prípad.
Ani štyri roky po jednej z najväčších ekologických havárií na Slovensku, neurčila polícia vinníka. Nezistila, kto konkrétne zapríčinil, že do Hrona vytiekol amoniak a zahubil takmer dve tony rýb.
Slovenská inšpekcia životného prostredia za to dala Biotike Slovenská Ľupča 2,5-miliónovú pokutu. Hodnota rýb bola necelých 7 miliónov.
Ak by existovala trestná zodpovednosť firiem, nemuselo byť vyšetrovanie havárie prerušené.