Po prvý raz v histórii sa ľudia ocitli na dne Severného ľadového oceánu v oblasti severného pólu. Ruská expedícia Arktída-2007 včera splnila svoju hlavnú úlohu - dva batyskafy Mir (na snímke REUTERS) s ľudskou posádkou dosadli na dno v hĺbke 4261 metrov pod hladinou.
Úspech ako pri pristátí na Mesiaci
Ruské oznamovacie prostriedky okamžite citovali vedúceho expedície Artura Čilingarova, ktorý porovnal včerajší čin ruských prieskumníkov s pristátím Američanov na Mesiaci. „Rovnako ako americkí astronauti i naši polárnici postavili svoju národnú vlajku na mieste pristátia,“ oznámila popoludní rozhlasová stanica Echo Moskvy. Práve preto, že ich expedícia v Rusku porovnávajú s dobývaním vesmíru, prvý pozdrav poslali polárnici kolegom na medzinárodnú kozmickú stanicu.
Členovia expedície a novinári na palube výskumnej lode Akademik Fiodorov sledovali celú akciu v priamom prenose tak ako diváci ruskej televízie.
VIDEO: Testovacie ponory batyskafov pred začiatkom expedície
V posádke aj švédsky miliardár
Mir-1 riadený profesorom Anatolijom Sagalevičom sadol na dno oceánu presne o 12.08 h moskovského času.
„Pristátie bolo mäkké, okolo je žltkastý základ, žiadnych obyvateľov morských hlbín nebolo vidieť,“ hlásil z paluby miniponorky šéf celej expedície.
O 27 minút neskôr sa dna dotkol i druhý batyskaf s veliteľom Jevgenijom Čerňajevom, ktorého sprevádzali i dvaja cudzinci - austrálsky vedec Michael McDouel a miliardár Švéd Frederic Paulsen. Ten za pár hodín pod vodou zaplatil tri milióny dolárov.
Na dne urobili obe posádky niekoľko experimentov. Toto územie je bohaté na nerastné suroviny, medzi ktorými sú ropa a plyn. Priamo pod severným pólom teraz trčí z dna titánová ruská vlajka s kapsulou, v ktorej je posolstvo pre budúce generácie.
Autor: pp