BRATISLAVA. Na Slovensku by mali ceny potravín vzrásť len mierne napriek tomu, že v Nemecku predpokladajú až päťdesiatpercentný rast cien mlieka a v susednom Česku by sa mali ceny potravín zvýšiť až o desať percent. Analytici odhadujú rast cien v priemere o päť percent.
Rozdiel cien medzi krajinami vysvetľuje analytik Atlantik FT Petr Sklenář rôznou výškou DPH. Potraviny v Česku sa zdaňujú len 5 percentami, u nás je to 19 percent. „Rast cien potravín brzdí predovšetkým relatívne silná konkurencia na maloobchodnom trhu, ako aj blízkosť Poľska so silným a relatívne lacným poľnohospodárstvom a potravinárstvom,“ povedal analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Aj v budúcnosti by mohol podľa Koršňáka konkurenčný boj na maloobchodnom trhu aspoň čiastočne zmierňovať tlak na rast cien potravín. „Ceny potravín na Slovensku však patria medzi najnižšie v EÚ, aspoň čiastočnému priblíženiu cien sa tak v najbližších rokoch pravdepodobne nevyhneme,“ povedal Koršňák.
Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Ivan Oravec si netrúfa predpovedať vývoj cien potravín. „Poučili sme sa z minulých rokov. Vyššie nákupné ceny obilnín neznamenajú, že stúpnu aj ceny potravín,“ povedal. Na cenu totiž vplýva veľa hráčov. Aj Oravec potvrdil veľkú silu obchodných reťazcov a vplyv ich obchodnej politiky nízkych cien pri predaji. Oravec preto nevie predpovedať, či nízka úroda v Austrálii, na Ukrajine alebo v Maďarsku a vyššie trhové ceny obilnín budú mať výrazný vplyv na Slovensko. „Už neexistuje slovenský trh, sme súčasťou voľného trhu Európskej únie,“ povedal.
Vyššiu tohtoročnú trhovú cenu pšenice potvrdil aj generálny sekretár Komoditnej burzy Peter Podstupka. Cena tesne po žatve sa pohybuje medzi 5300 až 6–tisíc korún za tonu. Minulý rok to bolo v priemere 4–tisíc korún. „Rast ceny je pravdepodobne spôsobený vysokým dopytom a cenami, ktoré nastavili poľnohospodári, ktorí nie sú ochotní predávať za minuloročné ceny a zrejme vyčkávajú na najlepšiu ponuku,“ povedal Podstupka.
Na Slovensku by sa výrazne nemalo prejaviť ani avizované až 50–percentné zvýšenie cien mlieka a mliečnych výrobkov v dôsledku stúpajúceho dopytu Číny a ostatných ázijských krajín. Povedala to generálna sekretárka Slovenského mliekarenského zväzu Zuzana Nouzovská. Podľa nej je však zvyšovanie cien otázkou každej mliekarenskej spoločnosti, ktorá bude rokovať o cenách so svojimi dodávateľmi. Marketingová manažérka tatranskej mliekarne TAMI Andrea Lisoňová výrazné zvyšovanie cien ako v Nemecku neočakáva.
Zvýšiť ceny však plánuje Gemerská mliekareň. „Štyri roky sme ceny nemenili napriek tomu, že ceny vstupov rástli,“ povedala vedúca odbytu mliekarne Eleonóra Užiková. Nekonkretizovala však, o koľko plánujú ceny zvýšiť. Potvrdila však, že na znižovanie cien vyvíjajú tlak hlavne obchodné reťazce.
Hovorkyňa spoločnosti Tesco Oľga Hrnčiarová aj diskontnej siete Lidl Jitka Pivoňková potvrdili, že na ich cenovej politike sa nič nemení.
Čo vplýva na cenu potravín
úroda obilnín,
cena energií,
dopyt po biopalivách, ktoré sa vyrábajú z repky a obilnín a pridávajú sa do pohonných látok,
obchodné reťazce,
vývoj cien v okolitých krajinách,
ázijský dopyt.
Zdroj: Atlantik FT, UniCredit Bank, ČSOB