BRATISLAVA. Napriek sporným návrhom, ktoré vyvolali kritiku odborníkov aj vnútri koalície, ministerka práce Viera Tomanová o podporu svojho šéfa zatiaľ neprišla. Stratou podpory nemá byť ani to, že premiér Robert Fico sa v stredu stretol s ministrom financií Jánom Počiatkom, aby rokovali aj o Tomanovej návrhoch na zmenu dôchodkového systému.
Kuloárnu informáciu, že na stretnutí rozoberali aj novelu zákonov o sociálnom poistení a sporení na penziu nám potvrdilo ministerstvo financií.
Hovorkyne premiéra aj Tomanovej to však popierajú. „Ministerka má plnú dôveru predsedu vlády a nikdy by bez nej nerokoval o zákone, ktorý patrí do jej rezortu,“ povedala Ficova hovorkyňa Silvia Glendová. „Ak by sa konalo rokovanie o problémoch okolo novely zákona o sociálnom poistení, ministerka by na ňom určite bola,“ doplnila hovorkyňa ministerky Oľga Škorecová.
Glendová nechcela povedať, o čom sa Fico s ministrom zhovárali, pretože „premiér nevidí dôvod, aby informoval médiá o každom pracovnom stretnutí s ministrami, ktorých má za deň niekoľko“.
Počiatkov hovorca Miroslav Šmál v rozpore s vyjadreniami Glendovej a Škorecovej hovorí: „Aj dôchodkové zákony boli jednou z tém rokovaní, hoci sa prioritne venovali štátnemu rozpočtu.“ Podľa Šmála nie je na tom nič zvláštne, že Tomanová na rokovaní nebola, hoci preberali aj jej agendu.
Politológ Peter Horváth si myslí, že Fico ministerke práce dôveruje, ale nie celkom. „Odborne má jeho dôveru, ale nie v tom, že je politicky schopná komunikovať svoje návrhy zákonov.“ Neštandardný postup premiéra sa vo vzťahu k ministerke práce neobjavil prvýkrát.
Horúce zemiaky z pahreby za ňu vyťahoval aj pri Zákonníku práce. Zásadné rokovania so zástupcami zamestnávateľov viedol on. „Môže to znamenať isté obavy premiéra v tom, že ministerka politicky nezvláda svoju funkciu. Ale ak by sa domnieval, že ju nezvládne odborne, potom by ju pravdepodobne odvolal,“ povedal politológ.
Nech si to prepočíta
Ministerka v novelách sociálnych zákonov napríklad navrhuje, aby sporitelia mohli dobrovoľne vystúpiť z druhého piliera. Chce takisto zvýšiť odvody do Sociálnej poisťovne pre bohatých, zobrať rodičom na materskej dovolenke možnosť šetriť si na penziu v druhom pilieri, alebo zakázať súbeh predčasného dôchodku a platu.
Ministerstvo financií malo k Tomanovej návrhom zásadnú výhradu. Financi tvrdia, že návrhy, ktoré majú dosah aj na štátny rozpočet, úradníci na ministerstve práce dobre nespočítali. Počiatek sa k nim vyjadrí až po nových prepočtoch. Od rezortov a inštitúcií prišlo k Tomanovej novelám spolu 122 zásadných pripomienok. Národná banka napríklad povedala, že návrh zákona, ako ho predložila Tomanová, považuje za „neakceptovateľný“.
Politický advokát
Výhrady k návrhom dôchodkových zákonov majú aj koaliční partneri Smeru, najmä HZDS. Šéf sociálneho výboru Jozef Halacký z HZDS si napríklad myslí, že pri sporení na dôchodok by sa matkám nemalo upierať právo vybrať si, čomu dôverujú. Tomanová chce, aby štát za ne odvádzal príspevky výlučne do Sociálnej poisťovne. „Predpokladám, že toto neprejde.“ Tomanová má podľa Haleckého v HZDS podporu. „Je flexibilná, lebo aj pri Zákonníku práce, keď sme na ňu tlačili dosť tvrdým spôsobom a napádali mnoho problémov, bola schopná veci prispôsobiť.“