TRENČÍN. Deprimujúci pohľad sa naskytol pracovníkom elektrárne pri Dubnici nad Váhom, keď rieka do turbín elektrárne vohnala stovky tiel uhynutých rýb a lopaty turbín ich postupne rozsekávali na kašu.
Ryby vo Váhu uhynuli v dôsledku neznámej látky, ktorá do rieky unikla koncom minulého týždňa. Pri vodnej elektrárni Ilava, Dubnica nad Váhom a Trenčín v priebehu niekoľkých dní rybári vylovili tony rýb. Niektoré skončili v turbínach, iné voda niesla ďalej po rieke. Pracovníci elektrárne ihneď turbíny vypli. „Bolo to desivé, tie stovky nehybných rýb,“ povedal pracovník elektrárne v Dubnici nad Váhom.
Výsledky rozboru vody a vzoriek rýb budú až začiatkom budúceho týždňa. Rybári hovoria o ekologickej katastrofe, hygienici varujú pred kúpaním sa v rieke a pred rybolovom.
Slovenská agentúra životného prostredia si u rybárov objednala vyčistenie rieky. Doteraz vyzbierali 1,5 tony uhynutých rýb. „ Zbierali sme ich na tri razy, ručne v rukaviciach, s vidlami aj podberákmi,“ povedal Milan Novák, predseda rybárskej organizácie v Dubnici nad Váhom. Ryby ukladali do igelitových vriec a do špeciálnych kontajnerov, ktoré putovali do kafilérie v Žiline.
O látke, ktorá unikla do Váhu, Novák hovorí, že musela byť mimoriadne toxická, keď sa nezriedila v takom objeme vody, aký preteká od Ilavy po Trenčín.
„Nie som rybár, no bolelo ma srdce, keď som videl tie dvojmetrové sumce. Zazrel som aj kapry, tolstolobiky, amury, pleskáče. Niektoré ešte žili,“ povedal pracovník elektrárne.
Otrávené ryby sa v nedeľu objavili aj v trenčianskej hydroelektrárni. „Zozbierali sme ich dve tony. Na člnoch a loďkách ich zberáme už tretí deň. Predbežne odhadujeme škodu na tri až päť miliónov korún, presnú sumu určí znalec,“ povedal včera Anton Chudo z mestskej organizácie v Trenčíne.
„Žijem blízko rieky, zápach prezradil, že sa v nej niečo deje a mám obavy. Pár metrov od nás je nebezpečná látka, ktorá zabíja,“ povedala Andrea Marečková zo Sihoti v Trenčíne.
Medzi uhynutými rybami plávajú kačice a labute. U nich sa následky môžu prejaviť neskôr.
Mesto upozornilo obyvateľov na znečistenie Váhu. „Zdôraznili sme najmä zdravotné riziká pri kúpaní i rybolove,“ povedal tlačový tajomník radnice Tibor Hlobeň. Odporúčanie mesta ľudia nebrali na ľahkú váhu. Pri rieke bolo včera iba niekoľko desiatok rekreantov, ktorí sa iba opaľovali. „Ani psa tam nevodím sa kúpať,“ povedal štátny zamestnanec Erik.
Rybári by radi do Váhu opäť vrátili život. Na násady budú peniaze žiadať od štátu.
Jana Beňová, Andrej Križan