Prvý prázdninový mesiac nepriniesol do vývoja cien na realitnom trhu väčšie zmeny. Mierny všeobecný medzimesačný rast je počas ostatného roka, ale aj dlhšie, vo väčšine veľkých slovenských miest plynulý a nebadať väčšie výkyvy, či už smerom nahor alebo nadol. Najväčší nárast cien zaznamenávajú vo všeobecnosti garsónky, po ktorých je najmä v miestach, kam prichádzajú investori, najvyšší dopyt. Už dávno neplatí, že ceny garsóniek prerátané na meter štvorcový rastú pri polročnom porovnaní najrýchlejšie v Bratislave.
Stredné ponukové ceny garsóniek tak, v metropole stredného Slovenska od februára do júla narástli o viac ako pätnásť a pol tisíca korún na meter štvorcový, z neúplných 25-tisíc na viac ako štyridsať tisíc korún. Tento vývoj však, okrem iného, mohol ovplyvniť aj neveľký počet ponúk, ktoré potom oveľa citlivejšie reagujú na výkyvy, keď sa na trh dostane niekoľko bytov s vyššou cenou napríklad v novostavbe alebo vo vychytenej časti mesta. Ponuka garsóniek je vo všeobecnosti na Slovensku vrátane hlavného mesta limitovaná. Zatiaľ čo inzeráty na predaj napríklad trojizbových a dvojizbových bytov možno na väčších lokálnych trhoch rátať na stovky, alebo aspoň na desiatky, počty ponúk garsóniek v niektorých mestách sú natoľko nízke a nemenia sa, že ani nemá zmysel ich ceny vyhodnocovať. Aj v Bratislave, kde sú na predaj tisícky dvoj a trojizbových bytov, sa počty inzerátov na garsónky rátajú v jednotlivých častiach na stovky, v prípade Starého Mesta dokonca len na desiatky.
Ako však ukázal jún, výrazný nárast banskobystrických garsóniek zrejme dosiahol strop, a to na rozdiel od väčších bytov, ktorých ceny v tomto regióne rastú plynulejšie a pomalšie. Podobný vývoj sa ukazuje aj v Nitre, kde stále mierne rastú ceny väčších bytov. Ceny garsóniek tu pred nedávnom významne narástli (od októbra minulého roka do marca tohto roka o viac ako 8700 korún na meter štvorcový pri strednej hodnote ponúk). V súčasnosti sa ale zastavili na hodnote okolo štyridsať tisíc korún za meter štvorcový, čo je porovnateľná suma, akú pýtajú predávajúci za najmenšie byty v Trnave, alebo už spomínanej Banskej Bystrici. Podobne, ak nezohľadníme nízky počet ponúk, je to aj v Žiline, kde niekoľko garsóniek v júli ponúkali za strednú cenu okolo 38 tisíc korún. Ak tento vývoj jeseň nezmení, môže znamenať aj to, že doterajšie veľké regionálne rozdiely sa aspoň v miestach, kam prichádzajú investori, začínajú vyrovnávať.
Autor: Martin Lazík, NARKS