Bezpečné ihrisko ako výhra

Dopracovali ste sa k vysnívanému bytu a možno ani netušíte, aké predstavy o dokonalom domove majú vaše deti. Nezáleží im na komfortnom interiéri alebo architektonicky zaujímavej stavbe, ku ktorej vedú kvalitné príjazdové cesty. Kým sú ešte malé, nestaraj

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME - PETER ŽÁKOVIČ)

ú sa o bezpečné parkovacie miesto, ani o blízkosť obchodov a služieb. Budú sa cítiť šťastné, ak im ukážete čarovný svet, vybudovaný iba pre ne.

Mať v blízkosti bytu detský park a dokonca naň dovidieť z okna - to je sen každého rodiča. Dieťa túži po farebnom, veselom a dôverne sympatickom prostredí, do ktorého sa ponáhľa za zábavou, hrami aj za oddychom. Ak majú dospelí takéto zariadenie "na skok" alebo ešte lepšie "na dohľad", nemusia sa strachovať ako trávia čas ich malí šarvanci. Šťastnejší sú tí, ktorí nemusia cestou na detské ihrisko kľučkovať medzi autami. Žiaľ, niekedy je výhrou už i to, že v širokom okolí nejaké funkčné ihrisko vôbec je. Ten, kto nemá v rodine malé dieťa, možno nevie, koľko námahy, času i obáv stojí rodiča sledovať jeho bezpečnú hru a pohyb mimo domu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ako vznikajú detské ihriská

Na slovenských sídliskách žije veľa rodín s malými deťmi, ale príležitostí na trávenie voľného času v esteticky vkusnom, funkčnom a príjemnom prostredí na hranie či športovanie majú žalostne málo. Napriek tomu nové ihriská pribúdajú pomaly, len postupne sa zavádzajú revitalizačné programy na obnovu starých. Niektoré ihriská by nevyrástli bez entuziazmu a iniciatívy samotných obyvateľov, ochotných venovať im svoj voľný čas, energiu a chuť starať sa o ne.

Budovanie detských ihrísk v slovenských mestách majú na starosti predovšetkým mestské a miestne úrady. Pribúda však čoraz viac iniciatív občianskych združení a správcovských spoločností vlastníkov bytov, prípadne súkromných investorov a developerov, ktorí včleňujú zriaďovanie detských ihrísk do svojich stavebných plánov. Ihriská sa stávajú prirodzenou súčasťou nových obytných zón, nákupných stredísk, reštaurácií, oddychových zariadení, kúpalísk, hotelov a kempov. Z hľadiska odbytu nehnuteľností lákajú ďalšiu cieľovú skupinu potenciálnych zákazníkov, či už na kúpu bytu alebo aspoň na odbyt tovaru a služieb, ktorý napomáha tvorbe zisku, a teda spokojnosti nájomcov v polyfunkčných komplexoch.

SkryťVypnúť reklamu

Keď chcete mať ihrisko

Zriaďovanie a výstavbu nových detských ihrísk v obytných zónach navrhuje samospráva - mesto, mestská časť, prípadne aj investor alebo projektant, ktorý pripravuje projekt pre konkrétneho investora. Ak chcete mať ihrisko pri bytovom dome, nemusíte len so založenými rukami čakať, či vám ho tam postavia. "Samozrejme, že aj občania môžu dávať spravidla mestskej časti návrhy na zriadenie detského ihriska," potvrdzuje hovorkyňa bratislavského magistrátu Eva Chudinová. Hlavné mesto Slovenska v rámci projektu financovaného z EÚ v spolupráci s občanmi pripravuje zriadenie parkov aj na základe pripomienok občanov k projektom, v ktorých budú ihriská určené na voľný čas detí a mládeže. Napokon hlavné mesto pripravuje aj nový päťdesiathektárový park medzi Veľkým a Malým draždiakom v Petržalke, ktorý by mal mať podobný charakter ako ihriská zriadené na Železnej studienke.

SkryťVypnúť reklamu

Koľko to stojí

Medzi obľúbené materiály používané na výstavbu detských ihrísk patrí v súčasnosti drevo, prípadne kombinácia dreva a plastu (alebo laminátu). Cena ihriska závisí od materiálového prevedenia, veľkosti zostavy a množstva herných komponentov. Tu je príklad jednoduchého riešenia exteriéru menšieho obytného komplexu: cena drevenej váhovej hojdačky sa pohybuje nad päť až šesť tisíc korún, hojdacieho koníka do deväťtisíc korún. Vertikálne aj horizontálne rebriny si vyžadujú investície od päť do tridsaťtisíc (v závislosti od ich dĺžky, šírky a výšky), šmykľavka s hojdačkou a rebrinami (variabilný komplet) 25 tisíc korún a viac. Súčasťou týchto cien nie je DPH a nezahŕňajú sumy za niektoré komponenty - laminátovú šmykľavku, výkopové, betonárske práce a dopravu. Pokiaľ by napríklad viacero spoločenstiev vlastníkov v susediacich bytových domoch chcelo spolu so samosprávou investovať do kvalitného ihriska desať krát desať metrov, v ktorom by bol domček so zabudovanými hernými komponentmi a k nemu by chceli pridať štyri až päť menších prvkov (pieskovisko, hojdačku, sieť na lezenie a pod.), mali by sa pripraviť na investíciu 150 až 200 tisíc korún.

SkryťVypnúť reklamu

Čo hovoria hygienici

Najmä sídliskové ihriská s pieskoviskami bývajú terčom kritiky, a to pre ich znečisťovanie. Znečistené ihriská sa stávajú pre deti skôr nebezpečným miestom, než miestom vhodným na hranie. Závažným problémom znižujúcim účinnosť opatrení je výskyt túlavých mačiek a psov.

Hygienici ihriská aj s pieskoviskami námatkovo i cielene na základe podnetov kontrolujú, ale aj tak upozorňujú: Na rozdiel od strážených ihrísk a ihrísk v predškolských zariadeniach, pravidelná starostlivosť o medziblokové nestrážené ihriská v obytných zónach sa obmedzuje len na kosenie zatrávnených plôch. Výsledky môžu byť alarmujúce - napríklad v bratislavskom regióne hygienici zistili, že počas kontrol v prvom polroku tohto roka šesť z odobratých vzoriek nevyhovelo požiadavkám nariadenia vlády o telovýchovných zariadeniach a o náležitostiach ich prevádzkového poriadku. V piatich prípadoch boli prekročené najvyššie prípustné množstvá termotolerantných koliformných baktérií a fekálnych streptokokov, v jednom prípade zistili prítomnosť salmonel. Podľa informácie Evy Karpatovej z odboru hygieny detí a mládeže Regionálneho ústavu verejného zdravotníctva hl.m. SR Bratislavy, v súčasnosti v Bratislavskom kraji evidujú viac ako 690 detských ihrísk a pieskovísk, z nich iba devätnásť strážených, vyše štyristo bez dozoru a viac ako 250 v predškolských zariadeniach. Nedávno bolo zrušených až deväťdesiat ihrísk. Nevyhovujúce výsledky sú predmetom správneho konania s prevádzkovateľmi.

SkryťVypnúť reklamu

Naša anketa

Viaceré slovenské samosprávy sú si vedomé nevyhovujúceho stavu detských ihrísk, niektoré sú pripravené zmeniť to.

V Brezne sa o údržbu detských zariadení stará príspevková organizácia. Vlani tu pribudli dve veľké detské ihriská, každé v hodnote 600 tisíc korún. Mesto podľa riaditeľa Technických služieb Tomáša Gaboňa urobilo inventúru bežných sídliskových ihrísk, poškodené opravujú, zničené odstraňujú, aby neohrozovali bezpečnosť detí, v trinástich pieskoviskách pravidelne vymieňajú piesok a vykonávajú údržbu ako ukladá zákon.

Mesto Prešov má 260 detských ihrísk a športovísk pre deti do pätnásť rokov. Niektoré fungujú od doby výstavby bytových domov, iné nevydržia jedinú sezónu. Mesto na údržbu detských ihrísk a športovísk vyčleňuje z mestského rozpočtu ročne do 2,5 mil. korún. V spolupráci s ďalšími odbornými útvarmi pripravili projekt renovácie, doplnenia a ďalšej výstavby detských ihrísk. Podľa Michala Kaliňáka z Mestského úradu, projekt ráta so zrušením nepotrebných a nevyhovujúcich ihrísk, ich doplnením, úpravou a prestavbou v súlade s platnými bezpečnostnými kritériami a normami. Súčasťou plánu je aj nadväznosť na budúcu výstavbu nových komplexov detských ihrísk.

SkryťVypnúť reklamu

Aby zlepšila stav svojich ihrísk, bratislavská mestská časť Ružinov zadala Slovenskej agentúre životného prostredia vypracovanie štúdie Návrh vybavenia a údržby detských ihrísk a možnosť využitia plôch detských pieskovísk. Výsledky už spracovaného dokumentu by mali byť metodickou pomôckou pri údržbe, rekonštrukcii a budovaní detských ihrísk v súčasnosti. Ako konštatuje Bohumír Oplt z ružinovského podniku verejnoprospešných služieb, prevažná časť zariadení pre deti v mestskej časti je morálne a technicky opotrebovaná. "Za jeden z najväčších nedostatkov považujem, že plochy detských ihrísk sú predimenzované a hracie prvky zo železnej konštrukcie boli pre vekovú kategóriu od šesť do pätnásť rokov," hovorí Oplt.

V Banskej Bystrici nedávno ukončili inventarizáciu s fotodokumentáciou zariadení v jednotlivých mestských častiach. Zahrnuli do nej nielen plne vybavené detské ihriská, ale aj samostatne vytvorené pieskoviská a zariadenia detských ihrísk, ktoré si vybudovali sami obyvatelia mesta. Ich celkový počet na území mesta je 153. Mesto v spolupráci s Útvarom hlavného architekta mesta pripravuje projekt centralizácie detských ihrísk. Tie, ktoré určia ako funkčné, nechajú oplotiť, opatria tabuľami Zákaz vstupu so psom, zrekonštruujú staré, prípadne nainštalujú nové technické zariadenia, ktoré budú spĺňať bezpečnostné požiadavky STN. Zvyšné nevyhovujúce sa definitívne zrušia. Okrem toho mesto v roku 2007 plánuje aj stavbu nových komplexne vybavených ihrísk podľa požiadaviek a návrhov poslancov mestského zastupiteľstva. V spolupráci s mestskou políciou v Banskej Bystrici začali od januára tohto roku s intenzívnymi kontrolami zákazu vodenia psov na ihriská.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Mária Tallová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 314
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 713
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 125
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 906
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu