Vedeli ste?

Odpovedá Alena Ohradzanská, riaditeľka odboru stavebníctva Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR

Kto musí a nemusí mať certifikát a kedy ho má mať?

Zákon č. 555/2005 Z. z. určuje kategórie budov, na ktoré sa vzťahuje povinnosť energetickej certifikácie (podľa paragrafu 3 ods. 5 sú to napríklad rodinné domy, bytové domy, administratívne budovy, budovy škôl a školských zariadení, budovy nemocníc, budovy hotelov a reštaurácií, športové haly a iné budovy určené na šport) a taktiež určuje, na ktoré budovy sa energetická certifikácia nevzťahuje. Podľa paragrafu 2 ods. 2 spomínaného zákona to sú napríklad budovy a pamätníky chránené z dôvodu architektonickej alebo historickej hodnoty, priemyselné stavby, dielne a nebytové poľnohospodárske budovy, či budovy, ktoré sú dočasnými stavbami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Energetický certifikát má povinnosť zaobstarať si vlastník budovy po prvom januári 2008 pri predaji a prenájme budovy a pri dokončení či už novej budovy alebo významne obnovovanej budovy.

Čo ak spoločenstvo prenajíma iba časť bytového domu alebo ak vlastník prenajíma časť rodinného domu?

Čo sa týka predaja a prenájmu energetický certifikát musí mať vlastník budovy pri prenájme alebo predaji celej budovy, na ktorú sa vzťahuje certifikácia. V ostatných prípadoch je energetická certifikácia dobrovoľná.

Ak chcete predať alebo prenajať byt...

Z vyššie uvedeného vyplýva, že síce je možné urobiť certifikáciu bytu na základe energetickej certifikácie bytového domu, ale nie je to povinnosť, ide o dobrovoľnú certifikáciu.

Energetický certifikát na kataster?

SkryťVypnúť reklamu

Pri príprave zákona sa nepodarilo urobiť prepojenie s katastrom pri predaji budovy. Myslím si, že každý kupujúci sa zaujíma o to, v akom technickom stave je budova, ktorú kupuje. Dozor bude vykonávať Slovenská energetická inšpekcia.

V zákone nie je termín, dokedy je nevyhnutné mať certifikát. Budú nové zmluvy o prenájme, platné ak nebude mať budova - rodinný dom certifikát?

Kupujúci alebo nájomca by mal požadovať, aby energetický certifikát bol súčasťou zmluvy, keďže hodnotenie v akej energetickej triede je budova zaradená sa môže premietnuť do ceny nehnuteľnosti a určite aj do nákladov na prevádzku budovy. Verím, že nikomu by nemala byť ľahostajná výška nákladov na potrebu energie v budove.

Pri rodinných domoch nutnosť zaobstarať si certifikát pri jeho významnej obnove, hoci aj nie je na predaj či prenájom, ale slúži na bývanie vlastníka, môžu dodatočné náklady v podobe poplatku za vykonanie certifikátu pôsobiť demotivujúco. Aký to má zmysel?

SkryťVypnúť reklamu

Zákon o energetickej hospodárnosti budov preberá smernicu Európskeho parlamentu a Rady. Cieľom tejto smernice je jednak znižovanie CO2 z prevádzky budov a znižovanie spotreby energie v budovách. Primárne teda ide o znižovanie spotreby energie, ale určite aj o zlepšovanie technického stavu budov. Predpokladáme, že náklady v súvislosti s obstaraním energetického certifikátu, ktoré bude mať vlastník budovy, sa vrátia vykonaním opatrení, ktoré sú súčasťou každého certifikátu. Uvažuje sa o rôznych podporných nástrojoch pre zlepšovanie energetickej hospodárnosti budov zo strany štátu a certifikát môže byť podmienkou alebo nástrojom na preukázanie dosiahnutých úspor.

Koľko nehnuteľností bude v budúcom a v nasledujúcich rokoch potrebovať energetický certifikát?

SkryťVypnúť reklamu

Robiť odhady, koľko certifikátov bude potrebné vydať v budúcom alebo nasledujúcom roku je veľmi obtiažne. Nevedie sa presná štatistika o dokončovaných budovách v jednotlivých kategóriách alebo o významnej obnove a je ťažké odhadnúť koľko budov bude predávaných a prenajímaných. Stav v celoslovenskom súhrne ku koncu roka 2003 hovorí o približne 827 tisícoch existujúcich rodinných domov, 22 tisícoch existujúcich bytových domov a 15 tisícoch nebytových nevýrobných budov.

Je možné ešte januárový termín odložiť?

Odklad energetickej certifikácie budov je možný na január 2009. Slovenská republika využila možnosť dodatočného obdobia dvoch rokov a podľa zákona povinnosť energetickej certifikácie začína v januári 2008. V prípade, že by sme nemali odborne spôsobilé osoby na certifikáciu, môžeme ešte oznámiť Európskej komisii posun účinnosti na január 2009.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: ht

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 610
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 360
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 184
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 377
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 814
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 903
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 342
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu