Župani zvyšujú tlak na eurofondy

Predsedovia všetkých ôsmich vyšších územných celkov obviňujú rezort výstavby, že sa nechce vzdať kompetencií v eurofondoch v ich prospech. Ministerstvo to odmieta a trvá na tom, že s regiónmi spolupracuje podľa plánu.

Predseda prešovského vyššieho územného celku Peter Chudík (vpravo) je presvedčený, že Európska komisia schváli náš referenčný rámec až v októbri.Predseda prešovského vyššieho územného celku Peter Chudík (vpravo) je presvedčený, že Európska komisia schváli náš referenčný rámec až v októbri. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Predsedovia vyšších územných celkov včera vyslovili nespokojnosť s riadením ministerstva výstavby a procesom schvaľovania Národného strategického referenčného rámca.

Tento dokument je základným prvkom na čerpanie europeňazí na roky 2007 až 2013. Určuje, na aké projekty sa eurodotácie majú minúť. Celkovo k nám môže prísť vyše 11,3 miliardy eur. Celý proces však mešká.

Kto je zodpovedný?

„Pán minister vyjadruje počudovanie, že páni župani sa takto vyjadrujú,“ povedal hovorca ministerstva výstavby Miroslav Bátovský.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa neho bol referenčný rámec aj Regionálny operačný program, z ktorého majú dostať samosprávne kraje vyše 1,4 miliardy eur, prediskutovaný na najvyššej štátnej úrovni. „Za účasti všetkých sociálno-ekonomických partnerov, teda aj vyšších územných celkov,“ doplnil Bátovský.

„Infantilné vyjadrenia ministra, kedy bude rámec schválený, sú smiešne. Ohradzujeme sa proti tomu, že my zdržujeme schválenie. Práve centrálnemu orgánu boli Európskou komisiou vytýkané nedostatky,“ povedal predseda Bratislavského územného celku Vladimír Bajan.

Jeho slová potvrdzuje aj predseda nitrianskej župy Milan Belica, podľa ktorého je proces schvaľovania v iných krajinách už dávno uzavretý. „Niektorí sa čudujú, že my tu o takomto niečom diskutujeme,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Bajan poznamenal, že koncom júna odišla do Bruselu oficiálna verzia strategického rámca. Ale bez toho, aby ho vyššie územné celky videli.

„Je pod úroveň, aby som sa k takémuto materiálu dostával cez úradnícke konexie na ministerstve,“ povedal Bajan.

Bátovský tvrdí, že to nie je pravda: župy boli vtiahnuté do tvorby strategického rámca.

Mešká – nemešká

Župani poukázali aj na skutočnosť, že so schválením referenčného rámca sa mešká. Podľa ich názoru sa tento rok na projekty neminie ani euro, lebo sa celý proces nestihne.

„Informácie, ktoré prišli diplomatickou cestou, hovoria, že v priebehu augusta bude tento dokument oficiálne prijatý. Je tam dostatok priestoru na to, aby sa výzvy na predkladanie projektov uskutočnili už tento rok,“ povedal Bátovský.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda Prešovského kraja Peter Chudík však povedal, že na základe jeho skúseností a dlhoročnej praxe práce Európskej komisie v júli a auguste komisia nepracuje.

„V lete sú v komisii prázdniny, na začiatku septembra si môžu k tomu sadnúť, na konci októbra možno rámec schvália,“ povedal. Podľa neho sa budú prvé projekty predkladať v marci budúceho roka.

„Výzvy a čerpanie fondov v tomto roku sú ohrozené,“ doplnil Bajan. Predpokladá, že Slovensko tak pre meškanie pri schvaľovaní príde o nemalé peniaze. „Tento rok prídeme, ja to odhadujem, tak asi o desať miliárd korún,“ povedal Bajan.

O čo ide

Župani odmietli aj medializované vyjadrenia ministerstva, že chcú úplne ovládnuť celý objem eurofondov. Ide približne o sumu 400 miliárd.

SkryťVypnúť reklamu

„My chceme spolurozhodovať o 12 percentách z tejto sumy,“ povedal Belica. V rámci Regionálneho operačného programu majú dostať samosprávy 1,4 miliardy eur.

„Väčšinu krokov pri projektoch zvládneme, ale ich výber a schvaľovanie v regiónoch bude robiť niekto iný, to je hrozné,“ ukončil Belica.

Podľa Bátovského materiál jasne hovorí, aké kompetencie a činnosti prejdú na samosprávu a kto bude o čom rozhodovať. Odmieta tvrdenia, že ministerstvo bude rozhodovať bez spoluúčasti samospráv.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 549
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 246
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 010
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 087
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 936
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 828
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 440
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu