Bruno Branciforte (na snímke repubblica.it), ktorý na čele vojenskej rozviedky SISMI nahradil minulý rok neslávne známeho Nicolu Pollariho, odvčera šéfuje Agentúre pre informácie a vonkajšiu bezpečnosť (AISE).
Nová reforma, ktorú včera odhlasoval taliansky senát, zmenila názov aj vnútornej tajnej službe SISDE na Agentúru pre informácie a vnútornú bezpečnosť (AISI). Doterajšie tajné „služby“ tak podľa vzoru americkej CIA nahradia „agentúry“.
Obidve zložky tajnej polície budú podliehať priamo premiérovi, ktorý menuje ich riaditeľov. O ich činnosti majú byť pravidelne informovaní ministri vnútra a obrany.
AISI, ktorá sa zaoberá vnútroštátnymi operáciami a kontrašpionážou, rovnako ako AISE, zameraná na zahraničie, budú kontrolované parlamentným výborom COPACO.
Ten bude mať voľný prístup do ich kancelárií a k dokumentom o finančných výdavkoch oboch agentúr. Dokonca bude môcť porušiť aj štátne tajomstvo, ak sa na tom zhodnú všetci desiati členovia výboru.
Agenti sa budú musieť uskromniť. Na nelegálne akcie budú potrebovať špeciálne povolenia a usmrtiť niekoho je odteraz zakázané. Na „indexe“ sú aj akékoľvek protiprávne operácie voči politickým stranám či novinárom.
Vláda sa k reforme tajnej polície odhodlala po tom, ako jej bývalý šéf Nicolo Pollari musel odstúpiť pre sledovanie politikov za Berlusconiho éry a spoluprácu s CIA na únose milánskeho imáma v roku 2003.
„Je to výsostne pozitívny a významný krok,“ povedal o novej reforme pre televíziu RAI taliansky prezident Giorgio Napolitano. (toh)