Americká armáda si myslí, že bezpečnostná operácia v Bagdade a okolí, ktorú spustila vo februári, začína zaberať.
Má na to poukazovať klesajúci počet obetí z jej radov. V júli zomrelo najmenej amerických vojakov od novembra minulého roka a v porovnaní s krvavým májom klesol počet mŕtvych o 42 percent.
Aj kritici celej operácie tvrdia, že neočakávali taký pokrok. „Ako dvaja analytici ostro kritizujúci úbohé pôsobenie Bushovej administratívy v Iraku sme prekvapení výsledkami, ktoré sa dosiahli,“ napísali pre New York Times Kenneth Pollack a Michael O' Hanlon z Brookings Institute. Upozornili však na to, že budúcnosť Iraku nebude závisieť len od pozitívneho vývoja v bezpečnostných otázkach, ale aj v politike. Tam je situácia viac ako vážna: irackú vládu včera opustilo ďalšie politické zoskupenie a jedinou vecou, na ktorej sa po mesiacoch dohodli poslanci v parlamente, boli mesačné prázdniny.
Vláda sa rozpadá
Premiér Nuri Malíkí nesplnil požiadavky sunnitského Národného frontu zhody a ten opustil vládu.
S odôvodnením, že šiitsky politik Malíkí odmietol zapojiť sunnitov do diskusii o bezpečnosti a nechce im poskytovať záväzné informácie, odišiel z vlády vicepremiér a piati ministri. Hovorí sa, že Iraku hrozí najväčšia politická kríza od rozporov pri prijímaní ústavy pred necelými dvomi rokmi. Malíkího vládu národnej jednoty už v júni opustili šiitski ministri lojálni radikálnemu klerikovi Muktadovi Sadrovi. S prácou Malikiho kabinetu údajne nie sú spokojní ani vo Washingtone, pretože sa jej nepodarilo splniť ani jednu z politických požiadaviek, ktorými Američania podmieňujú svoje zotrvanie v Iraku.
Otázne je aj to, či bezpečnostná operácia prispela k zníženiu počtu civilných obetí. To sa presne nevie, pretože iracká vláda odmieta poskytovať údaje o mŕtvych a zranených. AFP však tvrdí, že podľa jej sčítania a neoficiálnych údajov z troch irackých ministerstiev sa v júli zvýšil počet civilných obetí v porovnaní s júnom o tretinu. Pravdou je však aj to, že od februára počet zabitých civilistov klesá.
Autor: mik