Rozporuplné informácie o operácii na oslobodenie juhokórejských rukojemníkov zadržovaných talibmi prichádzali včera celý deň z Afganistanu.
Najprv arabská televízia al–Jazeera oznámila, že afganské vedenie sa odhodlalo po prvý raz oslobodiť rukojemníkov pomocou sily.
Protichodné informácie
Včera popoludní vraj afganská armáda začala v provincii Ghazní špeciálnu operáciu s cieľom zachrániť dvadsaťjeden juhokórejských rukojemníkov a jedného nemeckého inžiniera, ktorých stále zadržuje fundamentalistické hnutie Taliban. Od rána vrtuľníky afganského letectva rozhadzovali po oblasti letáky upozorňujúce na vojenský útok proti rebelom a vyzývajúce, aby ľudia dočasne opustili domovy a odišli do bezpečia.
„Začalo sa to,“ povedal agentúre Reuters niekoľko hodín po vypršaní posledného ultimáta talibov Chavní Seddiki, šéf okrsku Karabach, kde sa únos stal.
Popoludní ministerstvo obrany Afganistanu správy o operácii odmietlo. Od rána síce bola afganská armáda uvedená do stavu najvyššej bojovej pohotovosti, jej velenie však vyhlásilo, že aj keď sú už niekoľko dní vojaci pripravení na svojich pozíciách, pre obavy o životy rukojemníkov zatiaľ nič nepodnikli.
Talibovia vzápätí potvrdili, že všetci rukojemníci sú nažive. Podľa agentúry Afgan Islamic Press dokonca možno hnutie dovolí členom juhokórejskej delegácie stretnúť sa s niekoľkými zajatcami. Podľa hovorcu únoscov Kari Mohammeda Jusufa sú rukojemníci chorí a dve ženy sú údajne v kritickom stave. Nie je však jasné, čo presne im je a podľa Jusufa neexistujú žiadne lieky, ktoré by im mohli pomôcť. Už predtým únoscovia popravili dvoch Juhokórejčanov a nemeckého inžiniera. Toho vraj zastrelili, lebo sa nemohol pohybovať.
Dvadsaťtri juhokórejských kresťanských aktivistov vrátane 18 žien uniesli 19. júla na ceste z Kábulu do juhoafganského mesta Kandahár. Deň predtým neďaleko tohto miesta uniesli dvoch nemeckých inžinierov s ich afganskými spolupracovníkmi.
Kábul pod tlakom
Kábul je pod tlakom afganskej verejnosti, ktorá odmieta doterajšiu prax, keď sa za unesených cudzincov platilo a prepúšťali sa zajatí talibovia. Za Afgancov však neplatili, takže ich viacerých popravili.
Práve včera rebeli zabili štyroch afganských sudcov, ktorých predtým uniesli. Afgancom navyše prekáža aj to, že Juhokórejčania boli príslušníkmi kresťanskej skupiny, ktorej cieľom je okrem iného šírenie kresťanstva. Podľa Afgancov teda nešlo o žiadnych humanitárnych pracovníkov, ale o obyčajných misionárov. V Afganistane je prestúpenie z islamu na inú vieru stále považované za zločin, za ktorý môže byť človek popravený. Misionárska činnosť je tiež prísne trestaná.
Autor: Agentúra Epicentrum