BRATISLAVA. Spotreba alkoholu na Slovensku v posledných rokoch opäť stúpa. Alkohol spolu s tanečnou drogou extáza je podľa odborníkov obľúbený najmä na diskotékach, koncertoch alebo hudobných festivaloch. Centrum pre liečbu drogových závislostí preto pripravilo plán na „testovanie triezvosti“, ktorý má pomôcť zmierniť následky pitia.
Skúška na Pohode
Projekt centrum odskúšalo na najväčšom hudobnom festivale Pohoda na trenčianskom letisku. Zúčastnilo sa na ňom 213 dobrovoľníkov, ktorí v priebehu festivalu pili.
Účastníci vyplnili dotazník o množstve, druhu a čase, v ktorom pili, prešli skúškou motorických prejavov a dychovou skúškou.
„Hoci až 85 percent ľudí prešlo motorickými skúškami bez problémov a cítili sa triezvi, dychová skúška u 64 percent odhalila prítomnosť alkoholu,“ hovorí Silvia Slezáková z centra. „Mnohí hovorili, že si u nás radšej vystoja rad, lebo to majú zadarmo. Vonku by to bolo za dvetisíc.“
Na Pohode sa na rozdiel od väčšiny festivalov nepredáva tvrdý alkohol. Polícia v blízkosti letiska aj tak zadržala šesť vodičských preukazov. „Ak by bolo na viacerých festivaloch k dispozícii aspoň jednoduché testovanie alkoholu, mnohí by si ušetrili papiere aj peniaze, predišlo by sa aj tragickým nehodám,“ hovorí Slezáková.
Len za prvý polrok spôsobili vodiči pod vplyvom alkoholu 1272 dopravných nehôd.
Testy by privítali
Problémy s opitými priznávajú aj organizátori ďalších hudobných festivalov. „Mali sme niekoľko prípadov, keď museli zasahovať zdravotníci,“ hovorí organizátor piešťanského Hodokvasu Tomáš Holetz. Predával sa aj tvrdý alkohol, strážna služba sa však podľa neho snaží dozerať, aby predajcovia nenalievali opitým a neplnoletým.
K opitým museli viackrát privolávať hliadky aj na novozámockom Klikfeste. „Oficiálne síce predávame len pivo, ale podpultovému predaju sa zabrániť nedá,“ hovorí spoluorganizátor festivalu Pavel Daněk. „Ak by podobné testovanie niekto robil, bol by to prínos.“
Riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave Ľubomír Okruhlica povedal, že podobných aktivít by sa „mohli chopiť“ úrady verejného zdravotníctva alebo mimovládne organizácie.
Nárast obľuby alkoholu je podľa neho módnym trendom. „Kým napríklad začiatkom 90. rokov bol na vzostupe heroín, dnes sa postupne začína vnímať skôr ako droga neúspešných.“
Na Slovensku trpí alkoholizmom asi 30– až 40–tisíc ľudí. Na otravu alkoholom ich zomrie vyše 200 ročne.
VIDEO: Lukáš Kodoň