Rozpočet je po prvých siedmich mesiacochv prebytku. Stalo sa topo druhýkrát v histórii Slovenska.
BRATISLAVA. Vláda napriek predvolebným sľubom zatiaľ tento rok peniaze veľmi nerozhadzuje. Potvrdzuje to vývoj štátneho rozpočtu za prvých sedem mesiacov.
Doteraz minula zhruba polovicu z toho, čo má na celý rok. Štátny rozpočet je päť mesiacov pred koncom roka takmer v štvormiliardovom prebytku, hoci plán na tento rok znie: deficit 38 miliárd korún.
Rozpočtu pomáhajú najmä silná koruna, nižšie úroky a dane. Pre posilnenie koruny a nižšie ako naplánované úroky na domácom trhu sme doteraz v štátnom rozpočte ušetrili zhruba dve miliardy korún. V prvom polroku napríklad štát splácal niekoľko emisií zahraničného dlhu. Dlh sa síce spláca samostatne, no zo štátneho rozpočtu sa uhrádzajú úroky. Pre silnejšiu korunu boli po prepočte na našu menu náklady na úroky nižšie. Z daní sa najlepšie vyvíjajú podnikové.
Rozpočet napriek doterajšiemu pozitívnemu vývoju neskončí v prebytku. Schodok však zďaleka nebude taký veľký, ako sa naplánoval. Najväčší nápor na rozpočet prichádza tradične na konci roka.
Schodok verejných financií, kam popri štátnom rozpočte patrí napríklad aj Sociálna poisťovňa, zdravotné poisťovne, Fond národného majetku, či samosprávy, by mal byť 2,7 percenta hrubého domáceho produktu. Tým by sme bezpečne mali splniť rozpočtové kritérium pre euro. Pôvodný plán vlády bol 2,9 percenta.
„Pri deväťpercentnom ekonomickom raste by sa dalo uvažovať aj o rýchlejšej redukcii schodku. Je to však otázka priorít hospodárskej politiky vlády,“ povedal ekonóm ČSOB Marek Gábriš.