Z Rakúska utekajú špičkoví odborníci, vedci aj lekári. Stále viac ich odchádza za prácou do zahraničia, hoci sú doma viac než potrební. Domáce podmienky však pre nich nie sú dosť atraktívne. Rakúsko pritom bolo známe tým, že si svoje „múdre hlavy“ rozmaznáva. Dnes to už celkom neplatí.
Odchádzajú za lepším
Lekári odchádzajú najmä do Spojených štátov, ale obľúbené sú aj iné európske krajiny. Ročne ich z Rakúska podľa lekárskej komory odíde asi 600 až 700, naopak do krajiny príde len okolo 200 až 300 zahraničných lekárov. Hrozí, že o niekoľko rokov zostanú v nemocniciach neobsadené lekárske posty.
„Odchádzajú najmä mladí lekári z fakultných nemocníc. V Amerike a Británii majú lepšie možnosti na ďalšie vzdelávanie a nemocnice sú technicky lepšie vybavené. Okrem toho majú lekári v rámci pracovného úväzku oveľa viac času na výskum,“ vysvetľuje hovorca lekárskej komory Martin Stickler.
Rakúske univerzity ročne vyprodukujú približne 1200 lekárov. O štúdium medicíny však majú záujem stovky študentov zo zahraničia, najmä z Nemecka. Ak sa polovica študentov vráti po škole domov, hrozí krajine najneskôr o 15 rokov akútny nedostatok lekárov.
Túto situáciu nateraz pod Alpami vyriešili tak, že na štúdium medicíny zaviedli kvóty. Dve tretiny začínajúcich študentov musia predložiť rakúsku maturitu, 20 percent je určených pre krajiny únie a päť percent pre všetkých ostatných. Kvóty však ešte môže zrušiť Európsky súdny dvor, ktorý skúma, či nie sú diskriminačné.
Šanca pre Slovákov
Zatiaľ sa, napriek odlevu lekárov za hranice, o ich nedostatku hovoriť nedá. V budúcnosti však môžu byť prázdne lekárske stoličky lákadlom aj pre Slovákov. Teraz ich u nášho západného suseda pracuje len pár, napriek tomu, že jedinou podmienkou je jazyk a platný diplom. Podľa rakúskej lekárskej komory ich ročne príde zo Slovenska maximálne päť.
Vedcov je málo už dnes
Z Rakúska však neodchádzajú len lekári. Situácia sa zhoršuje aj na univerzitách, ktoré si nevedia udržať špičkových vedcov.
Aj v priemysle chýbajú ročne stovky výskumníkov. „Podniky, ktoré spracúvajú kovy a iné materiály tiež hľadajú ľudí,“ povedal pre denník Die Presse Erich Gornik z rakúskeho výskumného ústavu v Seibersdorfe. Najviac ľudí chýba v oblasti výskumu a vývoja.
O tri roky bude podľa odhadov ústavu chýbať až tisíc vedcov a inžinierov z oblasti prírodných vied. Dnes je len v Spojených štátoch údajne 1500 až 2000 rakúskych vedcov. „A dostať ich späť je veľmi ťažké,“ hovorí Gornik. Rakúsko síce vydalo nové kolektívne zmluvy pre oblasť výskumu, podľa Gornika to však nestačí.
„Ak budú existovať len klasické zamestnanecké zmluvy, ktoré sa dajú ľahko vypovedať, odborníci sa nevrátia.“ Podľa neho si vedcov treba podržať a dať im určité istoty. Spolieha sa tiež na novú špičkovú univerzitu ISTA, ktorá začne v Dolnom Rakúsku fungovať na jeseň. Je určená pre „múdre hlavy“.
Autor: Jana Hoffstädterová -Hoschek