KOŠICE. O možných vplyvoch exploatácie jedného z najväčších ložísk uránovo–molybdénovej rudy v strednej Európe na životné prostredie besedovali v utorok večer na košickej pešej zóne účastníci prvého verejného fóra.
Verejná mienka je proti
„Nechceme bojovať proti spoločnosti Tournigan. Naším cieľom je upozorniť občanov, že je tu čas a priestor, aby sa pýtali odborníkov, aké riziká ťažba a spracovanie uránovej rudy obnáša, aké sú garancie, že ťažba na Jahodnej nebude mať negatívny vplyv na životné prostredie v meste a okolí, aby vyjadrili svoj názor. Argumenty zástancov projektu sú totiž nepresvedčivé,“ vysvetlil Ladislav Korán zo Spolku na podporu skrášľovania Košíc.
Do diskusie sa zapojili aj aktivisti organizácie Greenpeace.
Podľa jej hovorcu Juraja Rizmana občania by sa nemali nechať učičíkať tvrdeniami zástancov projektu, podľa ktorých sú obavy občanov zbytočné a hovoriť o ťažbe je predčasné.
„Spoločnosť Tournigan má jednoznačnú snahu na Jahodnej ťažiť. Jej zástupcovia verejne vyhlásili, že po získaní všetkých povolení chcú začať ťažbu. Ináč by zrejme neinvestovali stovky miliónov korún do geologického prieskumu ložiska,“ povedal Rizman.
Greenpeace spolu s mimovládnymi organizáciami Sosna a Priatelia Zeme zozbierali pod petíciu proti ťažbe uránu už viac ako 43-tisíc podpisov.
„Teraz je najvyšší čas vyjadriť svoj názor,“ zdôraznil Rizman.
Petícii nepodľahneme
Podľa prednostu Obvodného banského úradu v Košiciach Dušana Čellára protestovať proti ťažbe v štádiu, keď úrad ešte nevydal rozhodnutie o určení dobývacieho priestoru, je predčasné.
„O ťažbe zatiaľ nikto nehovorí. Nejestvuje jeden relevantný doklad na úradoch, ktorý by sa týkal ťažby,“ zdôraznil Čellár.
Prednosta spochybnil aj petíciu občanov, na ktorú stále pribúdajú podpisy. „Aj keby na nej bolo päťsto miliónov podpisov, neverím, že by sme podľahli. My robíme len to, čo nám zákon ukladá.“
Čellár v rámci diskusie povedal, že banský úrad prerušil konanie o určení dobývacieho priestoru, o ktoré požiadal Tournigan Gold Corporation prostredníctvom dcérskej spoločnosti Kremnica Gold. Firma musí do konca roka predložiť štúdiu o vplyvoch projektu na životné prostredie.
„Zatiaľ ma presvedčili argumenty proti ťažbe, ale keď ma presvedčia zástancovia projektu, som ochotný názor zmeniť. Preto sa pýtam: Zmení sa životné prostredie v Košiciach po začatí ťažby k lepšiemu?“ reagoval Košičan Ján Maďar. Odpovede sa nedočkal.
Proti sú aj samosprávy
Zásoby uránu na Jahodnej výrazne predstihnú podľa doterajších výsledkov prieskumu očakávania investora. Podľa riaditeľa spoločnosti Kremnica Gold Borisa Bartalského v ložisku sa nachádza okolo 3,6 milióna ton rudy s koncentráciou uránu, ktorá vysoko prekračuje hodnoty suroviny z iných ložísk.
Bartalský je presvedčený, že ťažba sa dá realizovať bez negatívnych vplyvov na životné prostredie.
„Veríme, že tu vybudujeme prvú modernú a bezpečnú uránovú baňu v Európskej únii,“ vyhlásil pred mesiacom na tlačovej besede v Košiciach Joseph Ringwald, riaditeľ pre technológie Tournigan Gold Corporation.
Proti ťažbe sú ochranári aj samosprávy mesta a kraja. Podľa primátora Košíc územný plán neráta s baníckou činnosťou v tejto lokalite. Jahodná je vzdialená od Košíc 12 kilometrov. Je súčasťou zbernice pitnej vody pre mesto, jednou z nosných oblastí prímestskej rekreácie.