Skauti majú 100 rokov

Na najvyššie vrcholy pohorí včera vystúpilo na celom svete 38 miliónov skautov. Oslávili tak sté výročie založenia skautingu.

Trenčianske skautky a skauti čakajú na východ slnka. Skauti na celom svete oslavujú v prvý augustový deň tohto roku sté výročieTrenčianske skautky a skauti čakajú na východ slnka. Skauti na celom svete oslavujú v prvý augustový deň tohto roku sté výročie (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Slovenskí skauti vystúpili včera ráno na 47 vrcholov pohorí a pri východe slnka si obnovili skautský sľub. Na celom svete na kopce vyšlo 38 miliónov skautov.

Presne pred 100 rokmi o ôsmej ráno sa totiž začal prvý skautský tábor na ostrove Brown­sea na juhu Anglicka.

Otec skautingu

Otcom skautingu bol britský dôstojník Robert Baden-Powell, ktorý sa podieľal aj na výcviku prieskumníkov. Keď sa po skončení búrskej vojny vrátil domov, zistil, že jeho knihy o výcviku používajú školy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prepísal ich teda do civilnejšej príručky Skauting pre chlapcov a vyskúšal v tábore. Kniha sa stala bestsellerom, v roku 1909 vyšla verzia pre dievčatá a Baden-Powellova manželka sa stala svetovou náčelníčkou skautiek.

V roku 1946 navštívila aj Československo. Sprevádzala ju dnešná čestná prezidentka Ligy proti rakovine Eva Siracká. „Som na to nesmierne pyšná. Keď nám skauti pomáhajú organizovať Deň narcisov a pochválim sa, že som ju poznala, vidím, že stúpam v ich očiach,“ hovorí. „Lady Baden-Powellová bola veľmi milá, nebola typom strohej Angličanky. Pamätám si, ako nás v Modre vítal starosta. Do ruky jej dali peceň chleba a soľ. Nevedela čo s tým, radili sme jej.“

Dva zákazy

Prvý skautský oddiel na Slovensku založil v roku 1913 profesor benediktínskeho gymnázia v Komárne, oddiely vtedy patrili pod Maďarský skautský zväz. Prvé slovenské oddiely vznikli v Žiline a Bratislave v roku 1919. Skautom sa darilo až do vzniku slovenského štátu, keď ich zakázali. HSĽS mala vlastnú mládežnícku organizáciu.

SkryťVypnúť reklamu

Siracká sa pridala k skautom práve pred vojnou. „Skauti boli vlastenci. Vyzeralo to, že bude mobilizácia, tak sme pomáhali vojakom, plnili sme slamníky.“

Václav Rubeš, správca skautského múzea, spresňuje, že za vojny zahynulo 257 skautov v koncentračných táboroch, 43 padlo v zahraničných armádach a 111 v SNP.

Po vojne sa skauti stali silným hnutím, no len nakrátko. „Komunisti namiesto volieb dosadili do vedenia Junáka, ako sa vtedy skautská organizácia volala, svojich,“ hovorí Rubeš.

Skauti prešli do ilegality, časť odišla a založila exilové oddiely. V roku 1950 komunisti Junák úplne zrušili a založili pioniersku organizáciu. „Chceli, aby skauting vymizol, pracovala na tom aj ŠtB, robila domové prehliadky a výsluchy, skautov prepúšťali z práce,“ hovorí Rubeš. Prepustili aj jeho. Junác­kych autorov, aj známeho Jaroslava Foglara, neodporúčali čítať. 600 skautov a skautiek odsúdili na dlhoročné tresty, desať z nich popravili.

SkryťVypnúť reklamu

Kedysi a dnes

Dnes je u nás vyše 6500 skautov a hrozbou pre hnutie sú skôr počítače a zaneprázdnenosť vodcov, ktorí nestíhajú organizovať tábory. „Skauting nás starších bol rozhodne zásadovejší,“ rozpráva Rubeš. Verí však, že televízia a mobily hry v prírode nikdy úplne nezničia.

Vĺčatá a Roveri

Skauti neplnia len bobríkov v táboroch, ale aj počas roka.

Najmenšie deti od 7 do 11 rokov sa volajú Vĺčatá a hrajú najmä hry, ktoré ich majú oboznámiť s prírodou.

Starší žiaci od 11 do 17 rokov sú skauti, pri ich úlohách sa kladie dôraz aj na školské výsledky, rozvíja sa vôľa a sebazaprenie. Na kluboch sa učia aj tolerancií a morálnym pravidlám, odpovedá sa napríklad na otázky – revízor by prijal 200 korún bez dokladu namiesto niekoľkotisícovej pokuty, dáte mu ich? Alebo – spolužiaci sa vysmievajú rómskemu rovesníkovi, čo urobíte?

SkryťVypnúť reklamu

Starší roveri robia už väčšinou táborových vedúcich, musia absolovať kurzy detskej psychológie či zdravotníctva. Úlohy si už musia dávať sami.

Aj Havel bol skaut

Skautmi boli aj známe osobnosti, napríklad americkí prezidenti John F. Kennedy či Franklin D. Roosevelt. Ale aj český prezident Václav Havel.

Na Slovensku a v Čechách patria k skautom aj viacerí umelci, napríklad spisovateľ Ladislav Ballek, herci Leopold Haverl či Aňa Geislerová alebo režisér Jiří Menzel. K skautom Menzela pritiahla sestra, keď sa vrátila nadšená z tábora. „Na skautské roky si spomínam rád, naučil som sa štopkať ponožky a variť párkový guláš. Zažil som dva skautské tábory, potom skautov zrušili a urobili z nás pionierov,“ povedal pre SME.

Speváčku Katku Koščovú rodičia prihlásili k skautom hneď, ako po roku 1989 obnovili činnosť. „Dodnes platím členské príspevky, ale už chodím len na jednu akciu – nosíme do nemocníc betlehemské svetlo. Skauting bola jediná vec, pri ktorej som vydržala v podstate celý život.“

SkryťVypnúť reklamu

Herečka Magda Paveleková bola vraj ako skautka skvelá strelkyňa. „V Leviciach išlo každé dievča z dobrej rodiny do skautingu, aby sa naučilo samostatnosti a poriadku. Patrila som medzi Mačky, klubovňu sme mali na hrade, bola tam strieľňa a ja som stále strieľala, mala som armádnu vzduchovku.“

Vďaka skautským schopnostiam ju obdivovali vnuci. „Keď sa pýtali, aká je to stopa, vedela som im odpovedať a dodnes si pamätám morzeovku, čo bolo pre nich neuveriteľné,“ hovorí. Vnuci sa k skautom nedali. „Už nemajú čas, majú počítače a učia sa jazyky.“


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  5. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  6. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  7. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  8. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 200
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 599
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 197
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 570
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 381
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 206
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 854
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 825
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu