„Príďte na uhlíky, ste vítaní,“ povedal nám český herec Jaroslav Dušek, keď sme boli spolu na pive. V Prahe má svoju 'hospodu', kde ho ponúkajú špeciálne, nepasterizované.
Bolo to hneď po predstavení Čtyři dohody, ktoré popri tituloch Svět toltéků či 4 polohy a 1 Vesna uvádza Dušek v klube Lávka, len kúsok od Karlovho mosta. Začiatkom nastávajúcej divadelnej sezóny by sa mal s touto inscenáciou objaviť aj na Slovensku, v bratislavskom divadle Astorka.
Čo tými uhlíkmi myslel? Presne to, čo povedal. Prechádzku po žeravých uhlíkoch. Tento duchovným ohňom šľahnutý akt sa vraj naozaj stal súčasťou jeho divadelníctva. Nie však podmienkou, aby sme sa duchom Duška nadchli.
Šaman na pohľad
Je úžasné, že diváka, ktorý sa do ohňa neodváži, alebo dotyk s ním z rôznych iných príčin odmieta, Dušek rozpaľuje (spolu s hudobníkmi Alanom Vitoušom a Pjérom La Šé'zom) rovno na javisku. Internetové diskusné fóra prezrádzajú, že mnohí diváci prichádzajú na jeho predstavenie, už na prvý pohľad zaváňajúce šamanizmom, s predsudkami. A po jeho zhliadnutí ich jednoducho strácajú a vzdávajú predstaveniu hold. Duškova hra je totiž šamanskou aj na druhý, tretí či štvrtý pohľad.
Akým je Jaroslav Dušek šamanom, zistíte, len ak ho uvidíte. Nenechajte sa odradiť bulletinom k predstaveniu, ktorý čarom šikovnej reklamy hýri obrázkami obálok kníh, čo ho inšpirovali - Modlitby, Toltécke Orákulum, Toltécke proroctvá, Láska, vzťahy, priateľstvo či Prestaň sa báť. Počas predstavenia na ne pokojne môžete zabudnúť, a aj nemusíte. Lebo Dušek o nich na javisku aj tak hovorí. A pritom hrá. Otvorene, priamo, úprimne, vyzbrojený strhujúcou schopnosťou vyjadriť sa a prijať akúkoľvek divácku reakciu v ktoromkoľvek momente.
Základom jeho inscenácie Čtyři dohody je rovnomenná kniha Dona Miguela Ruiza o učení Toltékov. Svoje vystúpenie rozvíja podľa neho v štyroch častiach lemovaných hudbou a piesňami. Prvá hovorí: nehrešte slovom, druhá - neberte si nič osobne. Tretia, aby ste si nevytvárali žiadne domnienky, a tá štvrtá, aby ste robili všetko, ako viete najlepšie. Ale nie lepšie!
Myšlienkový akrobat
Vyše dvojhodinovým vystúpením, založeným na obratnom, doslova akrobatickom vyrozprávaní sa z osobnej skúsenosti, sa vinú témy: narodenie ako jediný prirodzený stav v živote človeka, boj pohlaví, partnerstvo, sex, rodina, výchova dieťaťa, viera, nev(i)era, stretnutie s vlastným egom. K tomu servíruje Dušek seba samého, koľko ho z neho prijmeme, a zďaleka nie iba cez literatúru, ktorou je človek tiež živý.
Atmosféra Duškových predstavení akoby bola neprenosná, pretože hovorí o tom, že človek, každý jeden, je v podstate výnimočný, ak si tú svoju podstatu v súradniciach sveta a vesmíru nachádza hľadaním. Či už na javisku, alebo niekde inde.
A to jeho divadlo nás ešte aj povzbudzuje, aby sme sa pohrali s menom svojho pohlavia, alebo ak chcete, s vlastným pohlavím. Vyvolenou hrou pána menom Jaroslav Dušek je prostá Duša Jaroslava.
Autor: Eva Andrejčáková Praha – Bratislava