BANSKÁ BYSTRICA. Pomenovať ťažiskové námety v maľbe v 20. storočí na Slovensku a umožniť porovnávať vývoj, ako boli zobrazované – tak vysvetlila kurátorka výstavy Zuzana Spišiaková cieľ novej prehliadky. Výber prezentovaných diel vychádzal z ponuky galerijnej zbierky malieb, uprednostnení boli kľúčoví autori jednotlivých období a tendencií umenia 20. storočia na Slovensku.
„Koncepcia výstavy sa zameriava na porovnávanie rôznych spracovaní pri zátiší, krajinomaľbe s vedutou, figúre a portréte, žánrovej maľbe zahŕňajúcej tiež ľudový žáner a sociálne motívy a tendencií druhej polovice 20. storočia ako geometrická abstrakcia, minimalizmus, koncept art a postmoderna,“ uviedla Spišiaková.
„Rešpektuje dejiny umenia na sledovanom území, nevychádza však z chronológie. Ponúka prehľad jednotlivých tém pomocou diel autorov začiatku storočia, autorov Generácie 1909, autorov povojnovej Generácie 1919, Skupiny Mikuláša Galandu. Výber ukončujú ukážky z obdobia po 60. rokoch.“
Zbierka je postavená na najlepších dielach zo Stredoslovenskej galérie, medzi ktoré patrí Otrok Ladislava Medňanského, Šašo Mikuláša Galandu, Pohľad na Ďumbier Zoltána Palugyaya, Nosičky vody Jána Želibského, výber z diela Miloša Alexandra Bazovského a Edmunda Gwerka, ako aj konceptuálna maľba Júliusa Kollera či maliarsky minimalizmus Roberta Urbáska a Stana Bubána.
Výstava Slovenská maľba 20. storočia - námety a ich zobrazenia potrvá v SSG do 9. septembra.