Americký prezident George Bush poslal na Blízky východ dvoch kľúčových členov svojho kabinetu. Majú presvedčiť podľa Washingtonu umiernené arabské štáty, že sa im oplatí pomáhať pri stabilizácii Iraku a oslabovaní Iránu, Sýrie, al-Káidy a libanonského Hizballáhu.
Ani spojené sily šéfky diplomacie Condoleezzy Riceovej a ministra obrany Roberta Gatesa ich však spolu s pripravovanými dodávkami najmodernejších zbraní zatiaľ príliš neoslnili.
Zbrane za miliardy dolárov
V egyptskom Šarm aš Šajchu podľa agentúry AP nezazneli od arabských štátov nijaké konkrétne sľuby pomoci Američanom. Tí tvrdia, že si Arabov dodávkami zbraní nechcú kupovať, ale len podľa Riceovej slov „pracovať so štátmi, ktoré bojujú proti extrémizmu“.
Na boj proti extrémistickým organizáciám a podkopávanie extrémistických štátov sú Američania ochotní Saudskej Arábii a ďalším štátom Perzského zálivu (Kuvajt, Bahrain, Omán, Katar, Spojené arabské emiráty) poskytnúť zbrane za 20 miliárd dolárov. Až 13 miliárd dolárov má v priebehu desiatich rokov dostať Egypt a o 25 percent sa zvýši vojenská pomoc Izraelu, ktorý bol z posilňovania arabských armád nervózny.
Tento „obchod“ kritizuje v Amerike čoraz viac kongresmanov (celú dohodu musí schváliť Kongres) a neoslovuje ani viacerých analytikov.
Irán tiež zbrojí
Hlavná výhrada spočíva v tom, že Američania nemajú záruky, že arabské štáty sa skutočne posnažia bojovať s extrémizmom. Napríklad Saudskú Arábiu podozrievajú z podpory sunnitského odboja, ktorý robí v Iraku Američanom veľké problémy.
Menšie štáty zálivu zase údajne financujú rozličné extrémistické skupiny spojené s al-Káidou. V Kongrese už preto vzniká návrh zákona zakazujúceho vojenskú pomoc Saudskej Arábii. Iniciatíva sa nepáči ani Iránu, ktorého pokračujúce zbrojenie, nukleárny program a silné reči boli jedným z dôvodov, prečo sa vo Washingtone rozhodli pomôcť umierneným.
„Američania vždy mali špecifickú politiku šírenia strachu v regióne a narúšania dobrých vzťahov medzi krajinami Blízkeho východu,“ vyhlásil hovorca iránskeho ministerstva zahraničia Muhammad Ali Husejni. Samotný Irán však tiež zbrojí.
Podľa amerického denníka Wall Street Journal napríklad plánuje nákup 250 ruských stíhačiek v hodnote miliardy dolárov a zrejme nepôjde o jediný zbrojársky obchod s Ruskom. Irán chce tiež s nákupom zbraní pomôcť Sýrii.