BRATISLAVA. Na riadne zvolané valné zhromaždenie slovenského ropného prepravcu Transpetrol včera prišli dve skupiny konateľov zahraničného akcionára Yukos Finance, ktorý vlastní 49 percent akcií firmy. Obidve skupiny o sebe tvrdia, že jedine ony sú legitímni zástupcovia spoločnosti a obidve chceli včera na valnom zhromaždení hlasovať. Umožnené to bolo iba takzvanej ruskej skupine Sergeja Šmelkova.
Zástupca druhej skupiny konateľov Brucea Misamora a Davida Godfreya musel zo zhromaždenia odísť. „Dôvodom bolo, že nebol schopný preukázať sa dokumentmi na zastupovanie konateľov Misamora a Godfreya,“ povedal hovorca ministerstva hospodárstva Branislav Zvara, ktoré je v Transpetrole 51-percentným akcionárom. Šmelkovovi naopak bolo uznané splnomocnenie od ruského správcu konkurznej podstaty ropnej spoločnosti Yukosu Eduarda Rebguna. Zvara nechcel odpovedať na otázku, čo by nastalo, ak by na valné zhromaždenie prišli Misamore a Godfrey osobne: „To sa nestalo, preto sa nedá na to odpovedať. Pravdepodobne by sa spolu navzájom museli dohodnúť.“ Zvara vylúčil, že včerajšie uprednostnenie ruských zástupcov súvisí s nedávnymi rokovaniami premiéra Fica s ruským prezidentom Putinom v Moskve.
„My stále máme za to, že legitímnymi riaditeľmi Yukos Finance B.V. sú páni Misamore a Godfrey. Napriek tomu nám dnes nebolo umožnené zastupovať Yukos Finance B.V. na riadnom valnom zhromaždení,“ komentovala včerajší vývoj hovorkyňa Yukosu Claire Davidsonová. Tá opiera svoje tvrdenie o rozhodnutie amsterdamského súdu z 12. júla. To hovorí, že dosiaľ nie je jasné, kto je legitímnym zástupcom Yukos Finance. Davidsonová dúfa, že posun v spore prinesie rozhodnutie holandského súdu, ktoré sa očakáva 31. októbra 2007.
Z rokovania valného zhromaždenia Transpetrolu bolo stiahnuté hlasovanie o personálnych zmenách spoločnosti. Podľa kuloárnych informácií SME sa tak stalo na návrh akcionára, ministerstva hospodárstva, práve preto, lebo personálne otázky v Yukos Finance sú stále otvorené.
Rusi chcú dražiť
Slovenská vláda sa dlhodobo snaží získať menšinový podiel Yukos Finance do svojich rúk. Zatiaľ jej v tejto snahe bránia prebiehajúce súdne spory o vlastníctvo spoločnosti. Ale nie sú jasné ani dohody, aké mohol uzavrieť premiér Fico na návšteve ruského prezidenta Putina.
V tejto súvislosti sa zaujímavo javí dražba v spoločnosti Yukos Finance B.V. vyhlásená Ruským fondom federálneho majetku (RFFM) na 15. augusta. „Dražiť sa bude 100 percent akcií pri vyvolávacej cene približne 300 miliónov dolárov,“ upresnil pre SME Eugen Pronko z RFFM. Fond vyhlásil dražbu na podnet správcu konkurznej podstaty materského Jukosu Eduarda Rebguna. Ten si rozhodnutie amsterdamského súdu z 12. júla oproti Davidsonovej vykladá naopak – ako priznanie vlastníckych práv ruskej strane.
Ministerstvo hospodárstva neplánuje vo veci dražby podnikať žiadne kroky. „My máme záujem o 49-percentný balík akcií v Transpetrole, nie o akcie Yukos Finance. V tomto spore sme len pasívnym účastníkom,“ povedal Zvara. Podľa neho rezort chce zabezpečiť svoje priority v Transpetrole, ktorými sú plná manažérska kontrola Slovenska, zvýšenie objemu prepravy ropy a jeho pripojenie na rafinériu Schwechat aj v prípade neúspechu získania 49-percentného podielu v spoločnosti. Poslanec Jozef Ďuračka za SNS sa domnieva, že možnosť opätovného získania 49 percent akcií Transpetrolu je pre Slovensko už stratená.
O získanie akcií firmy sa intezívne snaží ruský gigant Gazprom prostredníctvom svojej dcéry Gazpromnefť. Prípadná prítomnosť Gazpromu v Transpetrole môže narušiť snahy Európkej únie o diverzifikáciu trhu a upevniť závislosť Slovenska od dovozu ropy z Ruska.