VARŠAVA. Tenký ľad nemecko-poľských vzťahov nalomil nový spor. Jeho predmetom sú umelecké zbierky, ktoré nacisti počas druhej svetovej vojny previezli z bombardovaného Berlína do Krakova.
Obrazy, knihy či rukopisy Goetheho, Mozarta a Bacha po vojne ostali na poľskom území. Poľský premiér Jaroslaw Kaczynski na požiadavku Berlína o ich vrátenie včera v poľskom rozhlase reagoval rozhorčene.
„Ak Nemci chcú umelecké diela, ktoré sa náhodou ocitli v našich rukách, nech nám vrátia tie, ktoré nám ukradli a zničili,“ vyhlásil. V opačnom prípade by podľa Kacynského šlo „o nebezpečný prejav nemeckého vedomia. Zároveň požiadal Berlín, aby sa o zúčtovanie „radšej nestaral“.
Poľskí experti nedávno vyčíslili škody spôsobené Nemeckom len vo Varšave, ktorú zrovnali so zemou po potlačenom povstaní, na 54 miliárd dolárov. A to vrátane zničených umeleckých zbierok a knižníc. Poľsko to využíva ako dôkaz v spore s nemeckými nárokmi, najmä vysídlencov na majetky, ktoré na jeho území opustili.
My sme tie zbierky zachránili
Poľský exminister zahraničia Wladyslaw Bartoszewski pre denník Rzeczpospolita povedal, že je pobúrený titulkom z nedávneho článku nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung: Poslední nemeckí vojnoví zajatci. Tak totiž situáciu vykreslil nemecký diplomat Tono Eitel.
„V skutočnosti sme zachránili tieto nemecké kultúrne pamiatky od krádeže alebo zničenia Červenou armádou. A potom ich mnohé roky chránili. Tento článok je o to strašnejší, keď si uvedomíte, že Nemci sami nikdy nevrátili to kultúrne dedičstvo, ktorí ukradli Poľsku,“ povedal Bartoszewski, ktorý prežil Osvienčim.
Berlín už roky od pádu komunizmu vo východnej Európe nalieha predovšetkým na Poľsko a Rusko, aby „ukoristené umenie“ vrátili. Varšava argumentuje dohodami víťazných mocností z roku 1945. Podľa nich tento nemecký majetok pripadol Poľsku.
Autor: lum, čtk